fbpx

Skalniak w doniczce – jak go stworzyć i jakie rośliny wybrać?

Skalniaki w doniczkach to wyjątkowy sposób na stworzenie mini ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Dzięki nim możemy cieszyć się pięknem roślin skalnych bez konieczności posiadania dużego ogrodu czy skarpy. 

Jeśli chcesz stworzyć taką cudowną dekorację do wnętrza, to dobrze trafiłeś. Zobacz, jak stworzyć skalniak w doniczce, a także jakie rośliny warto do niego wybrać. Wszystko po to, aby cieszyć się piękną zieloną ozdobą. Czytaj dalej i dowiedz się więcej! 

Jak zrobić skalniak w doniczce? 

Jak zrobić cudowną i oryginalną dekorację do domu w postaci skalniaka w doniczce? Najpierw musisz przygotować wszystkie potrzebne materiały, które pozwolą na sprawną pracę. Potrzebne będą Ci następujące elementy:

  • doniczka – rozmiar zależy od Ciebie,
  • ziemia, 
  • żwir lub małe kamyczki, 
  • rośliny do doniczki, 
  • narzędzia ogrodnicze – łopatka, rękawiczki. 

Przygotuj doniczkę. Zrób w niej otwory drenażowe, które zapewnią dobry odpływ wody. Następnie na dno wsyp warstwę małych kamieni lub żwiru, aby zapewnić drenaż i zapobiec gniciu korzeni roślin. Dodaj odpowiednią ilość ziemi i przejdź do sadzenia roślin. Wykop małe dołki i umieść w nich różne wybrane gatunki. Delikatnie podlej skalniak, dbając o to, aby nie przelać roślin. 

Skalniak w doniczce - wiele roślin
Skalniak w doniczce przyjmuje różne formy. Postaw na różnorodne rośliny, które stworzą ciekawą ozdobę.

Jak układać rośliny w doniczce? 

Wszystko zależy od Twojej koncepcji. Ułóż je w sposób jak najbardziej naturalny. Postaraj się wybrać rośliny, które dobrze będą się razem komponować i stworzą piękną dekorację do wnętrza. 

Możesz w roślinną aranżację dodać także inne dekoracyjne elementy np. kamyczki, kolorowy żwirek czy drewniane elementy. Takie dodatki nadadzą całej kompozycji oryginalności. Co więcej, zadba to o indywidualny charakter skalniaka. 

Skalniak w doniczce – rośliny, które warto wybrać

1 Rojnik 

Sempervivum, znany również jako rojnik, to jedna z najbardziej popularnych roślin skalnych. Ma charakterystyczne gęste rozety liści w różnych odcieniach zieleni, czerwieni i fioletu. Ubarwi skalniak w doniczce i sprawi, że cała kompozycja będzie dużo ciekawsza. 

Rojnik jest przystosowany do życia w trudnych warunkach. Nie straszna jest mu susza i niższe temperatury. Dlatego doskonale sprawdzi się w doniczce zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Jest to pozycja, którą na pewno warto dodać do listy zakupowej. 

2 Mech dekoracyjny chrobotek 

Do skalniaka w doniczce warto dokupić także mech dekoracyjny chrobotek. Jego długie, zielone łodygi tworzą gęste dywany, które świetnie kontrastują z kamieniami i innymi roślinami skalnymi. Stworzy ciekawą kompozycję i doda odrobinę miękkości oraz tekstury do sklaniaka. 

Mech dekoracyjny sprawdzi się doskonale, ponieważ nie wymaga pielęgnacji. Musisz jednak pamiętać, aby nie stawiać dekoracji w pobliżu źródeł ciepła, np. kominka czy kaloryfera. Porost woli wilgotniejszy klimat. Skalniak z mchem doskonale sprawdzi się np. jako dekoracja w łazience. 

Mech w skalniaku w doniczce
Do skalniaka w doniczce możesz wybrać różne rodzaje mchu. W ten sposób stworzysz ciekawe połączenie z innymi roślinami.

3 Rozchodnik 

Kolejna roślina na naszej liście to sedum, czyli rozchodnik. Doskonale nadaje się do skalniaków w doniczkach. Ma mięsiste liście i kwiatostany w kształcie gwiazd, które dodają uroku aranżacji. Istnieje wiele odmian sedum o różnych kolorach i kształtach liści, co pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji. Roślina ta jest odporna na suszę, dlatego przetrwa nawet w trudnych warunkach. 

4 Skalnica 

Skalnica to doskonała roślina do umieszczenia w skalniaku w doniczce. Jest wytrzymała i poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Nie są jej straszne wysokie ani niskie temperatury i doskonale znosi suszę. Dlatego też jest gatunkiem idealnym do uprawy w cięższych warunkach. Dobrze rośnie nawet na ubogich glebach. 

Ma piękne, delikatne kwiaty, które pojawiają się wiosną i latem, dodając koloru oraz uroku skalniakowi w doniczce.

5 Ubiorek 

Ostatnią rośliną na naszej liście, która może znaleźć się w doniczkowym skalniaku, jest ubiorek. Słynie z długiego okresu kwitnienia, który zazwyczaj trwa od wczesnej wiosny do lata. Jego piękne, białe kwiaty tworzą gęste, efektowne kępy. Dodają uroku całej aranżacji. 

Ubiorek jest rośliną odporną na suszę, a także niestraszne są mu cięższe warunki klimatyczne. Dlatego świetnie poradzi sobie w doniczce. Dodatkowo świetnie komponuje się z innymi roślinami skalnymi. 

Pielęgnacja skalniaka w doniczce 

Przygotowałeś samodzielnie skalniak w doniczce? Świetnie. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tej zielonej dekoracji. Na szczęście nie jest to trudne, ale wymaga uwzględnienia specyficznych potrzeb roślin. O czym powinieneś pamiętać? 

  • Podlewanie – bardzo rzadko. Podlewaj niewielką ilością wody tylko wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. 
  • Temperatura – najlepsza to 18-24 stopnie Celsjusza. 
  • Nawożenie – używaj nawozu przeznaczonego dla sukulentów i kaktusów, który jest bogaty w potas i fosfor, ale ma niską zawartość azotu. Taki proces najlepiej wykonać raz na miesiąc w okresie wzrostu.
  • Usuwanie martwych liści – jeśli widzisz jakieś w doniczce, usuń je. 
  • Przesadzanie – sukulenty i inne rośliny skalne nie potrzebują częstego przesadzania, ale zaleca się robić to co 1-2 lata. Dużo zależy także od wielkości doniczki. 

To już wszystko w tym artykule. Jak widzisz, skalniak w doniczce potrzebuje odpowiednich roślin – odpornych na suszę i zmienną temperaturę. Postaw na gatunki wymienione powyżej i stwórz własną kompozycję w doniczce. Będzie to oryginalna i ciekawa dekoracja.