fbpx

Trójwymiarowa tapeta w pokoju – najlepsze pomysły

Oryginalne zdobienie ścian w pomieszczeniach wymaga pomysłowości i dobrego smaku. W końcu nie każdy jest wielbicielem standardowych, klasycznych rozwiązań. W poszukiwaniu tych bardziej efektownych wiele osób zaczyna się pochylać nad trójwymiarowymi tapetami.

Dobrze dobrana tapeta 3D może zupełnie odmienić wnętrze. Nada mu charakteru, przyciągnie wzrok, pomoże zatuszować ewentualne niedoskonałości całego pomieszczenia. W dodatku wszystko to można osiągnąć stosunkowo niewielkim nakładem pracy, nie potrzeba do tego wielkiego remontu. A do wyboru jest wiele rozwiązań – od zdjęć po mech ozdobny na ścianę.

Trójwymiarowa tapeta w mieszkaniu – kiedy warto na nią postawić?

Podstawowym sygnałem do montażu trójwymiarowej tapety powinna być chęć radykalnej odmiany aranżacji pomieszczenia. Jeżeli we wnętrzu potrzebujemy nowego, wyrazistego akcentu, tapeta 3D będzie rozwiązaniem idealnym. To świetny sposób na nudne bądź puste ściany. Jednocześnie odpowiednio dobrana trójwymiarowa tapeta w pokoju pomoże podkreślić styl aranżacyjny, np. industrialny czy ekologiczny.

Taka tapeta pozwoli również ukryć niedoskonałości ścian, co przydaje się zwłaszcza w starszym budownictwie. Dzięki wizualnym efektom trójwymiarowa tapeta może również pomóc w zmianie odbioru pomieszczenia. Sprawdzi się we wnętrzach zbyt wąskich i przesadnie szerokich – jest w stanie zniwelować ich niekorzystne wrażenie.

Najciekawsze pomysły na tapetę 3D

Najpopularniejszym motywem na trójwymiarowych tapetach są różnego rodzaju wzory. Królują wśród nich figury geometryczne. Ich odpowiednie ulokowanie stwarza wrażenie głębi. To wynik umiejętnej gry barwami oraz fakturą. Liczy się też to, co znajduje się przed ścianą: trójwymiarowa zielona tapeta będzie wyglądać jeszcze lepiej, gdy zdobi ścianę bezpośrednio za łóżkiem czy niewielkim stolikiem.

Na podobnej zasadzie opierają się fototapety, które również mogą pełnić funkcję trójwymiarowej ozdoby na ścianę. Ciekawy górski pejzaż, ściany zielone lasem, zdjęcie miejskiej ulicy, a może zachodzące słońce – opcji jest mnóstwo. Jest tylko jeden warunek: musi być to tapeta i reprodukcja zdjęcia wysokiej jakości.

Kolejny ciekawy pomysł to trójwymiarowa tapeta imitująca jakiś materiał wykończeniowy. Może być nim kamień, ale zdecydowanie najpopularniejsze są tapety, które “udają” cegły. Taka dekoracja wygląda niezwykle realistycznie, a od cegły ozdobnej jest znacznie tańsza.

Trójwymiarowa tapeta na ścianę wcale nie musi jednak niczego udawać. Może się na niej pojawić rzeczywista przestrzenna instalacja – na przykład wtedy, kiedy wykorzystamy mech stabilizowany. W ten sposób powstanie naturalna zielona tapeta na ścianę.

Nie trzeba się obawiać – taka oryginalna tapeta z mchem jest naklejana na ścianę na specjalnych panelach, nie potrzebuje ziemi, słońca ani wody. Nie zagnieżdżą się w niej również insekty – jest po prostu dekoracją. Jeśli nie chcemy stawiać na duże połacie zieleni, można zdecydować się na mniejsze obrazy z mchu, które także urozmaicą ścianę.

Mech można wykorzystać również w inny sposób. Sprawdź, jak stylowo ocieplić nowoczesne wnętrze: https://www.mossdecor.pl/jak-ocieplic-nowoczesne-wnetrze-niezawodne-sposoby/