fbpx

Nuda i sztampowe aranżacje wnętrz nie są dla Ciebie? Cenisz sobie oryginalne dekoracje i niebanalne połączenia materiałów wykończeniowych? W takim razie powinieneś postawić na dom w stylu eklektycznym! Urządzając pomieszczenia w ten sposób można być pewnym, że w żadnym innym miejscu kuli ziemskiej nie znajdzie się podobnie zaaranżowany pokój czy kuchnia. Tylko w takich zestawieniach połączysz ze sobą mech stabilizowany, kamień i drewno, a także znajdziesz wspólną przestrzeń dla materiałów, które pozornie wcale do siebie nie pasują. Ale nawet wnętrza w stylu eklektycznym są aranżowane według pewnych prawideł. Warto ich przestrzegać, by odpowiednio wprowadzić mech do domu i nie zaburzyć eklektycznej kompozycji.

Styl eklektyczny – cechy aranżacji

Eklektyzm opiera się na łączeniu różnych konwencji i stylów. To pojęcie, które dotyczy wielu dziedzin kultury i życia codziennego. Taki nurt można zaobserwować w malarstwie, filozofii, ale również architekturze. To koncepcja, która od kilku lat niezmiennie pozostaje popularna – aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym stały się niemal wyróżnikiem naszych czasów.

Mimo że eklektyzm opiera się na mieszaniu stylów, nie ma nic wspólnego z chaosem czy pozbawioną gustu kompilacją przypadkowych elementów. Zestawianie ze sobą dekoracji oraz materiałów charakterystycznych dla różnych stylów powinno bowiem odbywać się według określonego porządku. Każde eklektyczne wnętrze powinno mieć motyw przewodni. Mogą być nim elementy wykonane z tego samego materiału, podobne tekstury, kształty lub kolory. Jeśli będziemy dobierać poszczególne składniki, skupiając się na jednej, wyróżniającej je cesze, znajdziemy przepis na urozmaiconą, ale wewnętrznie uporządkowaną kompozycję.

By zaaranżować dobrze wyglądające, eklektyczne wnętrze, potrzebna jest odrobina wyczucia, ale również umiaru. Niektórzy przy łączeniu poszczególnych stylów wybierają styl bazowy, do którego dodają elementy z dwóch, maksymalnie trzech innych nurtów. Wówczas dekoracje i materiały charakterystyczne dla głównego stylu powinny stanowić 60-70 procent całości. W ten sposób unikniesz przesadnej ekstrawagancji.

Styl eklektyczny – salon, kuchnia i pokój z mchem

W stylu eklektycznym świetnie odnajdą się zatem obrazy i ściany z mchu, a także inne dekoracyjne elementy wykonane z tego materiału. Mech dobrze sprawdzi się we wnętrzach, w których motywem przewodnim będzie zieleń. To kolor, który zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala nam się uspokoić. By jednak nie przesadzić z zielenią, warto zdecydować się tylko na jedną zieloną ścianę z mchu, a pozostałe pokryć na przykład jasną farbą. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza naturalne materiały w wystroju kuchni.

Ciekawym pomysłem będzie także mech w salonie urządzonym na bazie stylu skandynawskiego. Ten nurt wyróżnia się bowiem jasnymi barwami i dość ascetycznym podejściem do dekoracji. Ciemnozielona barwa mchu świetnie przełamie ten schemat. Dobrym rozwiązaniem będzie poprzeczny pasek z mchu na ścianie lub geometryczny kształt. Jeśli dołożymy do tego jeszcze kilka ciemnych ozdób, uzyskamy ciekawy, kontrastowy efekt, który idealnie odda ducha eklektyzmu. Warto jednak pamiętać, że mech stabilizowany jest dostępny również w innych kolorach.

Na dekoracje z tej rośliny warto postawić także we wnętrzach, w których skupimy się na naturalnych materiałach. Mech w sypialni połączony ze stylowymi, drewnianymi meblami wydaje się dość oczywistym zestawieniem. Dlaczego nie dołożyć jednak do tego kamiennej posadzki, parapetów czy półek? Odpowiednie zestawienie takich naturalnych materiałów może dać znakomity efekt, w którym ciepło mchu i drewna zrównoważy surowość i powagę kamienia.