fbpx

Wnętrze w stylu rustykalnym. Czy jest w nim miejsce na rośliny?

Zawsze ceniłeś prostotę, coś ciągnęło Cię do natury i tradycji? W takim razie powinieneś czym prędzej postawić w swoim domu czy mieszkaniu na rustykalne wnętrza. Ten jedyny w swoim rodzaju styl wprowadzi do Twojego otoczenia sielankową atmosferę.

Rustykalne aranżacje można usytuować właściwie w każdym pomieszczeniu. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchniach i salonach, ale możesz także wybrać przedpokój w stylu rustykalnym. W każdym z tych pomieszczeń zadbaj o naturalne materiały, ale też rośliny na ścianę i nie tylko. Jak wkomponować zielone akcenty we wnętrze w stylu rustykalnym?

Wnętrze w stylu rustykalnym – czym się wyróżnia?

Prostota, naturalne materiały i ciepłe barwy – tak w największym skrócie można scharakteryzować rustykalne aranżacje. Ten styl nawiązuje przede wszystkim do wystroju wiejskich domów rodem z XIX wieku, ale w rodzimych odmianach czuć także powiew jeszcze starszych motywów z Polski szlacheckiej.

Wnętrze w stylu rustykalnym powinno być miłe dla oka i przytulne. Ciepłe barwy, czyli żółty, różowy czy łagodny czerwony, można śmiało wzbogacić kolorami ziemi – zielenią i brązem.

Rustykalne aranżacje opierają się na prostych meblach i elementach wykonywanych z naturalnych surowców. Drewno, wiklina, ale także cegły czy ceramika spiszą się w takim stylu znakomicie. Do tego warto dodać kilka przedmiotów w stylu retro – stary fotel czy zegar z kukułką.

Styl rustykalny we wnętrzach – jak wprowadzić do niego rośliny?

A na koniec wszystko doprawić roślinami. Skoro rustykalizm pełnymi garściami czerpie z natury, naturalna zieleń będzie w nim mile widziana.

W takim klimacie z pewnością dobrze będą wyglądać dekoracje z mchu stabilizowanego. Dobrym pomysłem będzie zielony mech w ramce wykonanej z drewna. Taki obrazek świetnie będzie wyglądać zarówno w pokoju, jak i w kuchni. W tym drugim pomieszczeniu stylowo będzie wyglądać zwłaszcza ramka z brzozowych deszczułek – koniecznie z fragmentami kory!

Żywe rośliny w rustykalnej stylizacji

Mech stabilizowany wygląda jak żywy, ale nie dotleni pomieszczenia. Taką funkcję mogą spełniać doniczkowe kwiaty w stylu rustykalnym. Propozycją numer jeden będzie zielony bluszcz. Jego luźno zwisające pędy to naturalność w czystej postaci. Najlepiej będzie wyglądać w ceramicznej doniczce.

Wnętrze w stylu rustykalnym wręcz domaga się również kwiecistych kolorów. Bardzo ładnie będą w nim wyglądać pelargonie oraz gerbery. To kwiaty, które doceniały nasze babcie, ale ktoś uznał, że nie nadają się do nowoczesnych wnętrz. W rustykalnej stylizacji znów będzie im do twarzy.

Jeśli chcesz postawić na prawdziwy szał zieleni, zdecyduj się na ogród wertykalny w domu. Wówczas część rustykalnej przestrzeni oddasz we władanie tylko roślinom. W ogrodzie wertykalnym zwykle znajdują się rośliny wiszące i pnące. W rustykalnym wnętrzu zadbaj też o takie, które będą kolorowo zakwitać – najlepiej na biało lub różowo.