fbpx

Wpływ roślin na powietrze – wszystko co musisz wiedzieć

W Polsce jakość powietrza drastycznie spada, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy to poziom smogu staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przestajemy więc wietrzyć pomieszczenia, a na dodatek ogrzewamy je kaloryferami. Właśnie w takich sytuacjach wilgotność znacznie spada i wysusza się nasza śluzówka, co jest szkodliwe dla zdrowia. Bardzo ważna jest więc stała kontrola poziomu wilgotności.

Czym są rośliny stabilizowane?

Rośliny stabilizowane to rośliny, które poddane zostały procesowi stabilizacji. Naturalna limfa, która występuje w sokach, zostaje zastąpiona przez substancję stabilizującą. W ten sposób otrzymujemy wiecznie zieloną dekorację, która wygląda naturalnie, ale nie wymaga od nas żadnej ingerencji, nawet podcinania, podlewania czy zraszania wodą. Zielone ściany czy dekoracje tworzone są najczęściej z różnego rodzaju mchów.

Rodzaje mchów stabilizowanych

  1. CHROBOTEK RENIFEROWY – potocznie nazywany mchem islandzkim, jednak w rzeczywistości jest porostem. Występuje w górach, a także lasach północy i tundrze na terenach podbiegunowych. Charakteryzuje się niezwykłą miękkością i jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem roślin do produkcji zielonych ścian i dekoracji. Zbierany ręcznie, w okresie największego rozkwitu, a następnie stabilizowany. Do wyboru mamy wiele różnych odcieni zielonego, a nawet niebieski czy czarny.
  2. MECH LEŚNY – fragmenty runa leśnego Europy Zachodniej, które występują w kilku odmianach, jednak najczęściej używanymi są poduszkowe, płaskie i prowansalskie. Również zbierane ręcznie, oczyszczane i poddawane stabilizacji. Tutaj kolorów do wyboru mamy tylko kilka, i to wyłącznie w przypadku mchu poduszkowego.

Jak rośliny stabilizowane wpływają na powietrze oraz nasze zdrowie?

Mech pełni rolę naturalnego higrometru. Jego miękkość jest wyznacznikiem optymalnej wilgotności w pomieszczeniu. Kiedy poziom wilgoci spada, mech zaczyna schnąć, twardnieć i kurczyć się. Staje się także podatny na urazy mechaniczne. Wysuszają się również nasze oczy, skóra, gardło czy śluzówka i czujemy się po prostu źle, jesteśmy bardziej podatni na bakterie i choroby. Jest to jasny sygnał, że powinniśmy zastosować we wnętrzu nawilżacz powietrza. Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w okresie zimowym, czyli grzewczym, kiedy rzadko wietrzymy pomieszczenia, a kaloryfery pracują na najwyższych obrotach, ogrzewając wnętrza.

Zielone ściany z mchu działają na nas także odprężająco i relaksująco. Ich kolor pozwala naszym oczom odpocząć i zmniejsza stres jaki odczuwamy. Bardzo dobrze działają na naszą psychikę, skupienie oraz kreatywność. Sprawdzą się świetnie w mieszkaniach ludzi zabieganych, zestresowanych i wiecznie zmęczonych. Nie wymagają żadnej pielęgnacji, a zawsze wyglądają świeżo i stylowo.