fbpx

Zieleń w firmie. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Naturalna zieleń w pomieszczeniu może przynieść szereg korzyści. Nie bez powodu niemal w każdym mieszkaniu znajdziemy rośliny doniczkowe, a wiele osób inwestuje w jeszcze bardziej efektowne dekoracje, jak na przykład mech do domu. Czy jednak w miejscu pracy powinno być podobnie? W końcu tam nie zawsze ma kto zadbać o zieleń. Jakie mogą być jednak jej zalety i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zieleń w firmie – największe korzyści

Zieleń od wieków była uznawana za kolor nadziei, ale ta barwa niesie ze sobą również wiele innych znaczeń. To także kolor równowagi i harmonii. I nie chodzi tutaj jedynie o symbolikę – gdy wokół nas znajduje się sporo zieleni, łatwiej nam się wyciszyć, uspokoić i zrelaksować. A co za tym idzie, wrócić do równowagi.

Kiedy w firmie umieścimy trochę zielonych elementów, pracownikom łatwiej będzie poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Również osoby odwiedzające biuro czy inne miejsce pracy – klienci bądź partnerzy biznesowi – w otoczeniu z zielonymi akcentami będą się czuć bezpieczniej i bardziej komfortowo. Najwięcej korzyści niesie ze sobą oczywiście naturalna zieleń. Ściana pomalowana pędzlem z zieloną farbą to nie to samo co powierzchnia pokryta roślinami znanymi z ogrodów albo lasów.

Rośliny sprawią, że w pomieszczeniu będzie więcej tlenu. Wiele z nich ma również właściwości oczyszczające powietrze z substancji wydzielanych przez urządzenia elektroniczne, których nie brakuje dziś w żadnym przedsiębiorstwie. W ten sposób zlikwidujemy tak zwany smog elektromagnetyczny. W oczyszczonym powietrzu głowy pracowników będą pracować bardziej wydajnie, łatwiej będzie też utrzymać wśród nich dobrą atmosferę. A przecież właśnie takie sytuacje są celem większości pracodawców.

Jak wprowadzić zieleń do firmy? Najciekawsze sposoby

Istnieje kilka sposobów, by siedziba Twojej firmy mocno się zazieleniła. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście rośliny doniczkowe, od lat powszechnie używane w mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu i pielęgnacji, co w przypadku niektórych firm może być problemem.

Mniej zachodu będzie wymagać ogród wertykalny. To żywa ściana z roślin, którą można umieścić właściwie na każdej powierzchni. Trzeba jedynie pamiętać, by zapewnić im odpowiednio dużo światła. Ogrody wertykalne są zazwyczaj wyposażone w system automatycznego nawadniania, co na co dzień jest sporym udogodnieniem. Decydując się na takie rozwiązanie, za jednym zamachem wprowadzimy do firmy mnóstwo zieleni i świeżości. Rośliny umieszczone w takiej pionowej instalacji co jakiś czas trzeba będzie jednak przycinać.

Najmniej wysiłku będą nas kosztować dekoracje z mchu stabilizowanego. To odpowiednio przygotowany mech, który przez lata zachowuje swoją strukturę i kolor, a równocześnie nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – nawet podlewania. Roślina została bowiem wprowadzona w stan swego rodzaju hibernacji i radzi sobie nawet bez światła. Decydując się na logo z mchu lub pokrycie nim całej ściany, wprowadzimy do firmy trochę leśnej zieleni, która pozwoli spokojniej podejść do czekających nas zawodowych wyzwań.