fbpx

Zieleń w kuchni – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Zieleń w kuchni to odważne rozwiązanie, które cieszy się jednak coraz większą popularnością. Wprowadzenie roślin do tego niezwykle ważnego pomieszczenia może bowiem nie tylko zaowocować ciekawą i oryginalną aranżacją wnętrza, ale też dobrze wpłynąć na wszystkich domowników. Jak wprowadzić naturalną zieleń do kuchni? Rozwiązania mogą być różne – od roślin doniczkowych po mech do domu.

Zieleń w kuchni – dlaczego warto?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu. Regularnie odwiedza je każdy z mieszkańców domu czy mieszkania. W kuchni nie tylko bowiem przygotowujemy posiłki, ale często to właśnie również siedząc za tamtejszym stołem je spożywamy. Warto więc zadbać o otoczenie, w jakim się do tego zabieramy. Nie chodzi tylko o to, aby wnętrze było zadbane. Zielone elementy wystroju, zwłaszcza naturalne, pozwolą nam lepiej się odprężyć i nabrać nieco dystansu do rzeczywistości. Dzięki obecności roślin w kuchni będzie również więcej tlenu. Część zielonych pędów ma jeszcze większe możliwości i potrafi oczyszczać powietrze, a także niwelować negatywne skutki działania sprzętu elektronicznego, takiego jak telewizory i komputery.

Mech na ścianie w domu – propozycja do kuchni

Niezwykle nowoczesną formą wprowadzenia roślin do wnętrza może być mech w domu. To niebanalna dekoracja przygotowywana ze stabilizowanych roślin zbieranych na północy i zachodzie Europy. Dzięki użyciu specjalnych substancji możemy przenieść głębię leśnych kolorów do naszych domów. Mech stabilizowany zachowuje swój kształt i kolor przez lata.

Ten materiał dekoracyjny w ostatnich latach powoli staje się synonimem dobrego smaku. Nie potrzebuje niemal żadnej pielęgnacji – nie trzeba go nawet podlewać – często więc ląduje na ścianach reprezentacyjnych pomieszczeń, takich jak salony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by postawić na mech w kuchni. Co prawda w tym pomieszczeniu nie znajdziemy raczej całej wolnej ściany, którą moglibyśmy pokryć taką miękką strukturą, ale dlaczego nie zagospodarować w ten sposób przestrzeni między kuchennymi półkami lub szafkami? Oryginalnym pomysłem aranżacyjnym będzie również wąski pas zielonego mchu na ścianie pod sufitem. Trzeba jedynie pamiętać, by nie umieszczać stabilizowanych roślin w okolicy źródeł ciepła.

Żywe rośliny w kuchni

Dość często zdarza się, że kuchnia nie jest pomieszczeniem szczególnie dobrze oświetlonym przez naturalne promienie. Z tego względu czasami trudno znaleźć żywe rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach – tym bardziej że temperatura w czasie gotowania bywa wysoka.

Można jednak zdecydować się na rośliny doniczkowe i ustawić je tak, by docierała do nich wystarczająca ilość światła. Ciekawym miejscem może być dla nich stół, który zazwyczaj jest dobrze oświetlony. Warto umieścić je również na parapecie albo dobrze widocznej półce.

Jakie rośliny poradzą sobie w dusznej kuchennej atmosferze? Uniwersalnym rozwiązaniem będą takie, które nie rozrosną się do nadmiernych rozmiarów i nie zajmą w kuchni cennego miejsca. W trudnych warunkach z pewnością da sobie radę epipremnum złociste, czyli efektownie wyglądające zielone pnącze. W kuchni sprawdzą się także kliwie i draceny. To rośliny rosnące w górę, dla których można łatwo znaleźć trochę przestrzeni na przykład na blacie. Czym ozdobić kuchenną półkę? Zielistką! To roślina o wąskich, delikatnie opadających liściach, która przy okazji pomoże w oczyszczeniu powietrza.

Sprawdź też, jak wkomponować mech do domu, w którym mieszkają czworonogi: https://www.mossdecor.pl/mech-w-domu-w-ktorym-mieszkaja-czworonogi-o-czym-trzeba-pamietac/