fbpx

Zielona ściana w kuchni – jak zrobić ją we własnym domu?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Codziennie pojawiamy się tam co najmniej kilka razy, by przygotować posiłek. Spędzamy więc w niej sporo czasu. Dlatego tym bardziej zależy nam, by jej wnętrze było estetycznie urządzone.

Sporo ożywienia do kuchni mogą wprowadzić rośliny. Przy okazji zieleń w kuchni pomoże odświeżyć powietrze, ułatwi także zrelaksowanie się w czasie posiłku. Najbardziej efektywnym, ale i efektownym rozwiązaniem będzie cała zielona ściana z roślin. 

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin w kuchni?

Najprostszym sposobem na wprowadzenie do domowej przestrzeni zielonej ściany jest postawienie na gotową konstrukcję, czyli ogród wertykalny. Taką pionową instalację można zamówić w wielu firmach zajmujących się roślinami i wystrojem wnętrz.

Profesjonaliści zainstalują zintegrowany system, w którym pionowo ułożone rośliny będą osadzone na specjalnej ramie, a także wspierane przez autonomiczny system nawadniania. Jeśli podłączymy go do domowej instalacji wodnej, będzie automatycznie podlewać rośliny. Dzięki temu zielona ściana w domu będzie wymagać mniej pielęgnacji i zachodu.

Zielona ściana – jak zrobić ją samodzielnie?

Rozwiązaniem dla bardziej ambitnych osób będzie własnoręcznie wykonana zielona ściana. Konstrukcja ogrodu wertykalnego nie musi być bowiem szczególnie skomplikowana. Niewielkie ścianki można przygotować nawet na podstawie popularnych kratek na zdjęcia. W tym wypadku można do nich przymocować niewielkie doniczki z niezbyt ciężkimi roślinami. Większą i bardziej wytrzymałą alternatywą będzie wykorzystanie pergoli.

W kuchniach o tradycyjnym wystroju świetnie wyglądają zielone ściany z roślin oparte na drewnianej konstrukcji. Osoby z żyłką majsterkowicza mogą przygotować drewnianą ramę, do której przytwierdzą drewniane osłony na doniczki. Taki układ będzie nieco przypominać szuflady lub półki z roślinami. Trzeba tylko pamiętać, by korzystać z zaimpregnowanego drewna.

Zielona ściana w kuchni – na jakie rośliny postawić?

Istotne jest również to, jakie rośliny na zielone ściany znajdą się w naszej instalacji. Pamiętajmy bowiem, że przy własnoręcznych konstrukcjach trzeba będzie również samodzielnie je podlewać. Pole do popisu jest duże, na takich zielonych ścianach można umieścić właściwie każdą roślinę uprawianą na co dzień w domu. Szczególnie efektownie będą jednak wyglądać rośliny pnące – to zieleń w domu niczym żywcem wyjęta z lasu.

Poza tym z pewnością sprawdzą się rośliny łatwe w utrzymaniu: monstery, draceny, skrzydłokwiaty czy paprocie. Ważne, by nie umieszczać obok nich gatunków, które rosną powoli, mogą zostać bowiem zagłuszone. Istotne będzie też szybkie reagowanie na niepokojące zmiany na liściach i kwiatach. W pionowych konstrukcjach choroby między roślinami przenoszą się bardzo szybko.