fbpx

Zielona ściana w łazience – czy to możliwe?

Zielone ściany z roślin kojarzą się nam przede wszystkim z dobrze oświetlonymi pomieszczeniami. Dodają kolorów i życia w salonach, jadalniach czy kuchniach. Ale zielona ściana w łazience? To brzmi intrygująco, choć wydaje się nierealne do wykonania.

Jest jednak na to skuteczny sposób. W dodatku taki, który sprawia, że zielona ściana nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji i przetrwa w dobrym stanie kilka lat. Wystarczy, że postawisz na wyjątkową dekorację – stabilizowany mech do domu.

Jak zrobić zieloną ścianę z mchu w łazience?

Mech stabilizowany to wyjątkowy rodzaj roślin. Dzięki specjalnej substancji ich rozwój został zahamowany, ale sam mech nie traci swoich właściwości wizualnych. Struktura pozostaje niezmienna, jest miękki i imponuje naturalnym, leśnym wyglądem.

To “żywa” zieleń, która może zagościć na Twojej ścianie. Prezentuje się znacznie bardziej efektownie niż sztuczne rośliny, które często goszczą w łazienkach.

W przypadku tych pomieszczeń największym atutem mchu jest to, że radzi sobie bez dostępu do światła. Sprawdzi się więc nawet w łazienkach bez okien. Nie trzeba go doświetlać lampami, przetrwa w nienaruszonym stanie nawet kilka lat. Nie wymaga również podlewania.

Mech w łazienkach w różnych konfiguracjach

Zielona ściana – jak zrobić ją w łazience? Najprościej poprosić o pomoc profesjonalną firmę. Można jednak również samemu zamówić specjalnie przygotowana panele z mchem. Następnie należy je przymocować na wybranej ścianie.

Nadają się na każdy rodzaj powierzchni. Można ułożyć je na klasycznej, pionowej ścianie, ale również na wszelkich skosach, których często nie brakuje szczególnie w małych łazienkach. Będą bezpiecznie i mocno trzymać się nawet na suficie.

Panele mogą pokryć całe fragmenty ścian, można też uformować je w figury geometryczne czy pasy. W takiej formie mogą znaleźć się na przykład pod sufitem bądź przedzielić jednolitą, nudną aranżacyjnie ścianę.

Zieleń mchu świetnie odcina się zwłaszcza od ceramiki i kamienia, które często goszczą w łazienkach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie mchu niedaleko źródeł światła. Lampy czy ledy sprawiają, że zieleń wydaje się jeszcze bardziej żywa. Mech może także posłużyć za ciekawe, naturalne obramowanie lustra.

Łazienki w zieleni – o czym trzeba pamiętać?

Z mchu powstanie efektowna i trwała zielona ściana. System pielęgnacji właściwie nie jest potrzebny, bo stabilizowane rośliny nie rosną i nie trzeba ich przycinać. Warto jednak pamiętać, by nie umieszczać paneli z mchem bezpośrednio przy źródłach ciepła. Najlepiej zachować co najmniej metr odstępu od grzejników czy kaloryferów.

Uważajmy też, by nie instalować dekoracji z mchu bezpośrednio nad kabiną prysznicową lub wanną. Mech dodatkowej wilgoci nie potrzebuje, wilgotność powietrza panująca w łazience w zupełności mu wystarczy. Nie narażajmy też roślin stabilizowanych na kontakt ze środkami czyszczącymi.

Mech w łazience zmienił swoją strukturę Jest twardy i wysuszony? Sprawdź, jak temu zaradzić – wskazówki znajdziesz w kolejnym tekście: https://www.mossdecor.pl/mech-na-scianie-twardnieje-sprawdz-jak-temu-zaradzic/