fbpx

Zielona ściana w łazience – czy to możliwe?

Zielone ściany z roślin kojarzą się nam przede wszystkim z dobrze oświetlonymi pomieszczeniami. Dodają kolorów i życia w salonach, jadalniach czy kuchniach. Ale zielona ściana w łazience? To brzmi intrygująco, choć wydaje się nierealne do wykonania.

Jest jednak na to skuteczny sposób. W dodatku taki, który sprawia, że zielona ściana nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji i przetrwa w dobrym stanie kilka lat. Wystarczy, że postawisz na wyjątkową dekorację – stabilizowany mech do domu.

Jak zrobić zieloną ścianę z mchu w łazience?

Mech stabilizowany to wyjątkowy rodzaj roślin. Dzięki specjalnej substancji ich rozwój został zahamowany, ale sam mech nie traci swoich właściwości wizualnych. Struktura pozostaje niezmienna, jest miękki i imponuje naturalnym, leśnym wyglądem.

To “żywa” zieleń, która może zagościć na Twojej ścianie. Prezentuje się znacznie bardziej efektownie niż sztuczne rośliny, które często goszczą w łazienkach.

W przypadku tych pomieszczeń największym atutem mchu jest to, że radzi sobie bez dostępu do światła. Sprawdzi się więc nawet w łazienkach bez okien. Nie trzeba go doświetlać lampami, przetrwa w nienaruszonym stanie nawet kilka lat. Nie wymaga również podlewania.

Zielona ściana w łazience z pasem mchu
Zielony pas z mchu najlepiej umieścić przy umywalce. Możesz naturalnie dopasować do dekoracji lustro. Całość będzie prezentować się estetycznie i oryginalnie.

Mech w łazienkach w różnych konfiguracjach

Zielona ściana – jak zrobić ją w łazience? Najprościej poprosić o pomoc profesjonalną firmę. Można jednak również samemu zamówić specjalnie przygotowana panele z mchem. Następnie należy je przymocować na wybranej ścianie.

Nadają się na każdy rodzaj powierzchni. Można ułożyć je na klasycznej, pionowej ścianie, ale również na wszelkich skosach, których często nie brakuje szczególnie w małych łazienkach. Będą bezpiecznie i mocno trzymać się nawet na suficie.

Panele mogą pokryć całe fragmenty ścian, można też uformować je w figury geometryczne czy pasy. W takiej formie mogą znaleźć się na przykład pod sufitem bądź przedzielić jednolitą, nudną aranżacyjnie ścianę.

Zieleń mchu świetnie odcina się zwłaszcza od ceramiki i kamienia, które często goszczą w łazienkach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie mchu niedaleko źródeł światła. Lampy czy ledy sprawiają, że zieleń wydaje się jeszcze bardziej żywa. Mech może także posłużyć za ciekawe, naturalne obramowanie lustra.

Mech na ścianie w łazience
Mech chrobotek można łatwo kształtować. Dlatego też możesz z niego stworzyć przeróżne konfiguracje. Proste pasy, półkola czy konkretne figury geometryczne.

Łazienki w zieleni – o czym trzeba pamiętać?

Z mchu powstanie efektowna i trwała zielona ściana. System pielęgnacji właściwie nie jest potrzebny, bo stabilizowane rośliny nie rosną i nie trzeba ich przycinać. Warto jednak pamiętać, by nie umieszczać paneli z mchem bezpośrednio przy źródłach ciepła. Najlepiej zachować co najmniej metr odstępu od grzejników czy kaloryferów.

Uważajmy też, by nie instalować dekoracji z mchu bezpośrednio nad kabiną prysznicową lub wanną. Mech dodatkowej wilgoci nie potrzebuje, wilgotność powietrza panująca w łazience w zupełności mu wystarczy. Nie narażajmy też roślin stabilizowanych na kontakt ze środkami czyszczącymi.

Zielona ściana w łazience za umywalką
Nie musisz pokrywać całej ściany zielonym mchem. Nawet fragment powierzchni z wyjątkową ozdobą doskonale podkreśli charakter wnętrza.

Mech w łazience zmienił swoją strukturę Jest twardy i wysuszony? Sprawdź, jak temu zaradzić – wskazówki znajdziesz w kolejnym tekście: https://www.mossdecor.pl/mech-na-scianie-twardnieje-sprawdz-jak-temu-zaradzic/