fbpx

Zielone ściany – aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, już od kilku sezonów, jest jednym z najczęściej wybieranych. Pojawia się w nowoczesnych, ale jednocześnie przytulnych aranżacjach. Równie popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym, stały się zielone ściany z mchu, które odwołują się do natury i mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Co łączy oba trendy i jak możemy wykorzystać je podczas urządzania lub remontowania naszego mieszkania? Podpowiadamy!

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Słowa, które najlepiej opisują styl skandynawski to zdecydowanie prostota, natura i światło. Aranżacje w tym stylu są przede wszystkim jasne, minimalistyczne i przytulne. Królującym kolorem jest biel, która pojawia się w towarzystwie beżów, brązów, szarości i czerni. Ogromne znaczenie ma również funkcjonalność, praktyczność i odwołania do natury (np. poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno, wełna, len czy bawełna). Co ważne, meble i dodatki powinny być proste, ale ergonomiczne i najwyższej jakości.

Zielone ściany, czym są?

Zielonymi ścianami możemy nazwać ściany z mchu, czyli dekorację ścienną, polegającą na pokryciu jakiejś przestrzeni, np. całej ściany lub jedynie “obrazu” mchem stabilizowanym. Również ogrody wertykalne nazywane są zielonymi ścianami, jednak są to żywe ściany, ponieważ wykorzystują żywe rośliny. We wnętrzach o wiele częściej zobaczymy ściany z mchu, które nie wymagają żadnej pielęgnacji ani podlewania, a wnoszą do pomieszczenia oryginalny wygląd i kawałek “natury”. Pełnią rolę naturalnego wskaźnika wilgotności w pomieszczeniu, pozytywnie działają na zmęczony wzrok, a także brak energii czy stres. Wzmagają naszą koncentrację i kreatywność, a dodatkowo prezentują się naprawdę oryginalnie i wyjątkowo.

Zielone ściany w aranżacji w stylu skandynawskim

Mimo, iż we wnętrzach w stylu skandynawskim panuje raczej stonowana kolorystyka, plama zielonego koloru w formie dekoracji z mchu, będzie wyglądała naturalnie i nowocześnie. Zieloną ścianę możemy stworzyć przykładowo na przedpokoju z drewnianymi elementami. Drewno i mech wspaniale ze sobą współgrają. Dlatego właśnie, równie dobrze, sprawdzi się ozdobienie dekoracjami z mchu mebli z litego drewna. Kępki stabilizowanej rośliny możemy wykorzystać podczas tworzenia wyjątkowego stołu czy komody. Mech doskonale prezentować się będzie również w przestronnym i jasnym salonie, np. w formie abstrakcyjnego obrazu nad kanapą. Podczas instalowania zielonych ścian nie musimy ograniczać się jedynie do pokoju dziennego czy przedpokoju. Mech dobrze wygląda także w kuchni czy łazience w stylu skandynawskim, gdzie wybija się na tle gładkich, białych ścian lub surowej cegły.