fbpx

Zielone trendy w nowoczesnych mieszkaniach

Mieszkanie bez roślin? To wręcz nie do pomyślenia. Zieleń to nasze naturalne środowisko i nie można o nim zapominać nawet w najbardziej nowocześnie urządzonych wnętrzach. Klasyczne rośliny doniczkowe, pionowe instalacje na ścianach czy mech w domu – rozwiązań jest wiele. Przybliżamy najpopularniejsze sposoby na wprowadzenie zielonych elementów do mieszkania.

Rośliny we wnętrzach – dlaczego warto?

Zieleń to życie, którego nie powinno brakować w żadnym mieszkaniu. Kwiaty i inne rośliny są świetnym sposobem na oryginalną dekorację. To ponadczasowy trend, który w ostatnich latach stał się szczególnie popularny. W końcu według instytutu Pantone, światowego autorytetu w dziedzinie barw, kolorem roku 2017 został greenery – inspirowany soczystą, wiosenną zielenią.

Rośliny warto jednak włączyć do wystroju mieszkania nie tylko ze względów estetycznych. Żywe liście i łodygi pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Produkują tlen, a niektóre z nich pomagają również oczyścić powietrze. Naturalne dodatki w naszym otoczeniu pozwalają się też łatwiej wyciszyć i zrelaksować – żywa zieleń wpływa kojąco na nasz umysł i poprawia samopoczucie.

Sposoby na zieleń w nowoczesnym mieszkaniu

Nic więc dziwnego, że zieleń pojawia się w mieszkaniach urządzonych niemal w każdym stylu. To obowiązkowy element salonów czy jadalni, część osób stara się nawet wprowadzić rośliny do łazienek.

Dekoracyjny mech do domu

Do każdego z pomieszczeń będzie się nadawać mech stabilizowany. Dzięki zastosowaniu specjalnych i bezpiecznych dla zdrowia substancji, proces rozwoju rośliny zostaje zatrzymany, ale zachowuje ona swój wygląd i strukturę. Zupełnie nie potrzebuje światła, dlatego mech z powodzeniem wyląduje na ścianach łazienek czy innych słabo oświetlonych pomieszczeń. Rośliny stabilizowane można ułożyć w dowolny kształt czy napis, a także zamówić do mieszkania obraz z mchu. Sklep oferujący takie rozwiązania zapewnia duży wybór kolorów tej dekoracji, w tym kompozycje z wykorzystaniem różnych odcieni zieleni. Mech będzie dobrze wyglądać zarówno w industrialnych, surowych aranżacjach, jak i niewielkich, przytulnych pokojach.

Ogród wertykalny

Zieleń do wnętrza w efektowny sposób wprowadzą również ogrody wertykalne. To instalacje z roślin, które tworzą na ścianach pionowe kompozycje. Zwykle dominują w nich pnącza lub rośliny, które natura wyposażyła w efektowne liście. W ogrodzie wertykalnym bardzo dobrze sprawdzą się rośliny, które będą walczyć z substancjami wydzielanymi przez domowe urządzenia elektroniczne. Do zamontowania takiej dekoracji potrzeba sporo miejsca, dobrze wkomponuje się zatem zwłaszcza w przestronne pomieszczenia, duże salony czy jadalnie.

Rośliny doniczkowe

Najbardziej klasyczną formą zieleni w mieszkaniach, znaną od lat, są rośliny doniczkowe. Z powodzeniem można na nie stawiać również w nowoczesnych wnętrzach. Oczywiście nie mamy tu na myśli siermiężnych, plastikowych doniczek. Zdecydowanie lepiej prezentują się duże donice lub kwietniki z drewna czy metalu, które można umieścić bezpośrednio na podłodze. Takie rozwiązania są przeznaczone do dużych pomieszczeń. Co z mniejszymi, zwłaszcza takimi, w których nie ma zbyt wiele miejsca na kwiaty na parapecie? Można je ozdobić miniogródkiem w słoju albo akwarium. Dobrym pomysłem na aranżację małych wnętrz będzie też wybór roślin, które nie potrzebują mocnego światła i można je ustawić nieco dalej od okien.