fbpx

“Żywe” zielone ściany w salonie – dlaczego będą doskonałym rozwiązaniem?

Szukasz sposobu, by w oryginalny sposób ożywić swój salon? Cenisz zieleń i szukasz dekoracji, która wprowadzi ją do domu lub mieszkania? Idealnym rozwiązaniem będą zielone ściany z mchu stabilizowanego. To wyjątkowe rozwiązanie odmieni wygląd każdego salonu, nie dokładając Ci zbyt wielu zadań do codziennych obowiązków.

Czym jest ściana z mchu?

Popularne zielone ściany powstają poprzez przymocowanie do powierzchni paneli z mchem. Można nimi pokryć całą powierzchnię, ale także wybrane fragmenty ściany. Specjaliści pomogą stworzyć z mchu ciekawe kształty czy wzory, a nawet wykonać z nich napis lub logo firmy.

Osoby, które zdecydują się na mech dekoracyjny, mają do wyboru kilka rodzajów tego “tworzywa”. Najpopularniejszy z nich to chrobotek reniferowy, który, choć potocznie określa się go mianem mchu, w rzeczywistości jest porostem. Alternatywą są różnego rodzaju mchy leśne o płaskiej, poduszkowej lub nieco szczeciniastej strukturze.
Zielone ściany z mchu wyglądają jak żywe, są jednak wykonywane z mchu stabilizowanego. Ten zabieg sprawia, że mech może w dobrym stanie przetrwać na ścianie kilka lat. Dzięki nasączeniu specjalną, bezpieczną dla zdrowia substancją, zachowuje naturalny wygląd. Chrobotek reniferowy jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych – oprócz klasycznej zieleni można zdecydować się na przykład na kolor oliwkowy czy turkus, a także naturalną, jasnoszarą barwę tego porostu.

Mech dekoracyjny w pomieszczeniu – najważniejsze zasady

Ściana z mchu to rozwiązanie, które można stosować we wnętrzach lub na zewnątrz w miejscach zadaszonych, gdzie nie ma dostępu deszcz i śnieg. Dziś skupimy się jednak na tym pierwszym rozwiązaniu. Raz zainstalowana dekoracja nie wymaga od nas niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mech dekoracyjny nie potrzebuje światła, nie trzeba go również podlewać. Dzięki właściwościom antystatycznym zielonych ścian nie trzeba też specjalnie czyścić. Warto tylko pamiętać, że właściwości mchu zmieniają się pod wpływem wahań wilgotności powietrza. Gdy spadnie poniżej 40 procent, mech nieco stwardnieje. Nie powinno się także umieszczać mchu zbyt blisko źródeł ciepła.

Zielone ściany w salonie

Mech dekoracyjny dobrze komponuje się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach. Będzie korzystnie wyglądać zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych, w których stawiamy na nutkę klasyki. Szczególnie imponująco mogą prezentować się zielone dekoracje umieszczone w salonie. To pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości, powinno być więc wyjątkowo ozdobione. Salon często jest też miejscem, w którym szukamy odpoczynku, a zieleń pomaga się wyciszyć. Warto zatem rozważyć pokrycie ściany mchami w różnych odcieniach, które utworzą inspirującą dekorację. Dodatkowy efekt uzyskamy, kiedy nieco ją podświetlimy.

Niebanalnym rozwiązaniem będzie również umieszczenie na ścianie salonu obrazu wykonanego z mchu. Wówczas warto jednak pamiętać nie tylko o wybraniu odpowiedniego zielonego wzoru, ale i dopasowanych ramach obrazu, które powinny być dobrane do mebli i reszty wyposażenia.