fbpx

Jak ożywić wnętrze industrialne – ciekawe sposoby

Wnętrza industrialne są zdecydowanie jednymi z ciekawszych. Już sama historia powstania tego stylu, jest niezwykle interesująca. Styl industrialny wyłonił się z recesji, która panowała w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Dziś aranżacja industrialna jest postrzegana jako minimalistyczna, luksusowa i gustowna. Jest jednak dość “zimna” i żeby poczuć się w takim mieszkaniu przytulnie i “jak w domu”, warto odrobinę ożywić pomieszczenie. Jak to zrobić? Poniżej kilka naszych pomysłów, które możesz wykorzystać u siebie.

1. Zielona ściana

Coraz popularniejsze rozwiązanie w mieszkaniach, w dużych miastach, gdzie brakuje zieleni. Sprawdzi się szczególnie dobrze w industrialnych loftach, gdzie będzie się prezentować niezwykle efektownie w towarzystwie betonu.

Zielona ściana wykonywana jest z mchu stabilizowanego, który dzięki syntetycznej substancji w naturalnych sokach nie wymaga żadnej pielęgnacji. Nie rozrasta się ani nie starzeje. Nie wymaga podlewania, spryskiwania ani przycinania. Dzięki stabilizacji jest “zatrzymany w czasie” i jeśli nie będziemy w niego ingerować, może nam posłużyć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Zielone ściany z naturalnego mchu mają bardzo wiele zalet, nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Mech jest całkowicie naturalny i ekologiczny, a także hipoalergiczny. Oczyszcza powietrze pochłaniając toksyny i cząsteczki kurzu. Tworzy również świetną barierę akustyczną i wycisza pomieszczenie.

2. Fototapeta

Duża, jasna fototapeta na jednej z pustych ścian, stworzy bardziej przytulny klimat. Przełamie szarości betonu i będzie ciekawym akcentem, np. w salonie nad kanapą. Na rynku znajdziemy tysiące wzorów i zdjęć, więc łatwo dobrać motyw, który się nam spodoba i będzie pasował do reszty aranżacji. Najlepiej wybrać zdjęcie jasne, przedstawiające na przykład niebo, plażę czy zielony krajobraz. Dzięki temu surowe pomieszczenie nabierze przytulnego charakteru.

3. Jednokolorowy motyw przewodni

Świetnym rozwiązaniem na ożywienie industrialnego wnętrza jest wybór jednego, mocnego koloru przewodniego i zastosowanie go na poduszkach, obiciu kanapy czy foteli, a także krzeseł i rolet. Wszystkie te elementy mogą się odrobinę różnić odcieniem i jego mocą, jednak powinny być w bardzo zbliżonym kolorze, aby aranżacja wyglądała spójnie.

4. Oświetlenie

W industrialnych pomieszczeniach, lampy są zwykle metalowe lub aluminiowe, o bardzo prostych formach. Zadbajmy o to aby było ich dość sporo, ponieważ wielkie okna nie są w stanie całkowicie oświetlić tak rozległych i ciemnych powierzchni. Dzięki odpowiedniej ilości światła, wnętrze stanie się przytulniejsze.

5. Duże okna i rolety

Wnętrza industrialne charakteryzują się dużymi, nie przysłoniętymi niczym oknami. Dzięki nim ciemne wnętrze jest lepiej rozjaśnione, jednak warto zastosować rozwiązanie jakim są rolety, aby w ciągu dnia ocieplić wnętrze, a w nocy dodać sobie prywatności.

6. Dodatki i akcesoria

Kilka dodatków w postaci małego, stylowego stolika kawowego, świeczek czy ramek na zdjęcia sprawi, że łatwiej zrelaksujemy się w przestronnym i minimalistycznym pomieszczeniu. Dobrze wyglądać będą także miękkie poduszki i koce na kanapie oraz fotelach.