fbpx

Rośliny do terrarium – jakie gatunki sprawdzą się najlepiej jako dekoracja?

Terrarium to niecodzienny widok w domach. Zazwyczaj mają je osoby, które są zafascynowane egzotycznymi gatunkami zwierząt. Aby żyły w odpowiednich warunkach, należy im zapewnić dobre miejsce do przebywania, wypełnione roślinami. 

Jakie rośliny do terrarium wybrać? Jakie gatunki poradzą sobie najlepiej? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. Przedstawimy Ci gatunki, które bez większych problemów możesz znaleźć na polskim rynku. Jesteś ciekawy? Czytaj dalej! 

1 Dracena 

Wiele gatunków draceny dobrze znosi różne warunki wilgotnościowe, co sprawia, że są one dostosowane do środowiska zamkniętego, takiego jak terrarium. Odmiany o dużych liściach mogą pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność wewnątrz terrarium. Co więcej, dracena może dostosować się do różnych rodzajów oświetlenia, dlatego warunki panujące w terrarium nie będą jej straszne. 

Draceny występują w różnych odmianach i gatunkach, co umożliwia wybór rośliny, która wpasuje się w estetykę wewnątrz terrarium. 

2 Grubosz – popularne drzewko szczęścia 

Rośliny do terrarium powinny dobrze radzić sobie w zamkniętym środowisku. Dlatego warto postawić na grubosza. Przechowuje wodę w swoich tkankach, dlatego może przetrwać nawet w trudnych warunkach.

Te rośliny do terrarium mają mięsiste i grube liście. Ich struktura sprawia, że są atrakcyjne wizualnie i dodają interesujący element do terrarium. 

3 Jakie rośliny do terrarium? Postaw na mech 

Idealnym gatunkiem do terrarium będzie mech chrobotek. Jego miękki i delikatny wygląd nadaje kompozycji bujny oraz tropikalny charakter, co sprawia, że terrarium wydaje się bardziej zbliżone do naturalnego środowiska. Co więcej, ten porost utrzymuje wilgoć, co jest korzystne dla roślin zamkniętych w terrarium. 

Mech jest najczęściej umieszczany na podłożu i stanowi doskonały element dekoracyjny. Nic dziwnego, ponieważ jego intensywny zielony kolor oraz lekko krzaczkowata budowa pięknie prezentuje się w szklanym pojemniku. 

4 Egzotyczna roślina, czyli bromelia 

Charakteryzuje się pięknymi zielono-brązowymi liśćmi, na których powierzchni pojawiają się kropki. Wymaga bardzo wilgotnego powietrza, dlatego doskonale poradzi sobie w terrarium. Jej obecność nadaje tropikalnego charakteru, tworząc atmosferę dzikiego lasu. Idealnie sprawdzi się w wyższych warstwach zbiornika. 

Warto dodać, że niektóre gatunki bromelii tworzą pomiędzy swoimi liśćmi coś w rodzaju mini zbiorników wodnych. Co więcej, mają zdolność przyczepiania się do różnych elementów, dlatego możesz je umieścić np. na gałęziach czy innych powierzchniach w terrarium. 

Teraz już wiesz, jakie rośliny do terrarium warto wybrać, aby stworzyć wyjątkowy tropikalny klimat we wnętrzu zbiornika dla egzotycznego zwierzaka.