fbpx

Rośliny do kuchni – jakie gatunki wybrać, aby wnętrze wyglądało zielono i naturalnie?

Rośliny doniczkowe to ozdoba domu, a także doskonały sposób na poprawę jakości powietrza oraz wprowadzenie świeżości i naturalnego uroku do wnętrza. Takie zielone dodatki warto umieścić nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w kuchni. To serce domu, które może naprawdę dużo zyskać, dzięki dobrze dobranym gatunkom. 

Jakie rośliny do kuchni sprawdzą się najlepiej i stworzą niesamowicie oryginalną i zjawiskową przestrzeń? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Zamiokulkas – piękne liście i łatwa pielęgnacja 

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa, którą na pewno nie raz widziałeś w mieszkaniach swoich znajomych. Jest łatwo dostępna, dlatego bez problemu zakupisz ją do swojej kuchni. Nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia, co sprawia, że jest idealna do umieszczenia w miejscu o rozproszonym świetle. Trzeba jednak unikać intensywnego słońca, ponieważ może dojść do poparzenia liści. 

Zamiokulkas nie lubi zbyt intensywnego podlewania, dlatego wystarczy dostarczać mu wodę 2-3 razy w tygodniu. Przed podlaniem zawsze sprawdź, czy gleba jest sucha, aby nie przelać rośliny. Zamiokulkas idealnie sprawdzi się na blacie kuchennym i będzie piękną zieloną dekoracją

Mech chrobotek – czyli oryginalne rośliny do kuchni 

Jakie rośliny do kuchni wybrać, jeśli zależy Ci na ciekawej dekoracji? Mech chrobotek sprawdzi się idealnie. Możesz udekorować nim ścianę lub postawić go w doniczce – np. w formie kuli 3D. Mech możesz także połączyć z innymi roślinami i stworzyć żywą ścianę. Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z taką dekoracją, odwiedź https://www.mossdecor.pl/zywe-sciany/. Tam czekają na Ciebie ciekawe inspiracje.

Co więcej, z mchu możesz także stworzyć ciekawy napis lub obraz. Chrobotek łatwo się kształtuje, dlatego nie musisz ograniczać się do prostych form. 

Takie rośliny w kuchni są bardzo łatwe w pielęgnacji. Dzięki stabilizacji nie musisz pamiętać o podlewaniu, nawożeniu czy przycinaniu. Wybierając miejsce, unikaj tylko pełnego słońca i źródeł ciepła, np. kaloryferów.

Monstera – prawdziwa piękność do wnętrz 

Monstera to roślina o charakterystycznych dziurawych liściach, która dodaje egzotycznego akcentu do wnętrza. Jest łatwa w pielęgnacji i idealnie sprawdzi się w kuchni, tworząc przyjemny kontrast do metalowych i ceramicznych elementów wystroju. 

Warto umieścić ją w miejscu o rozproszonym świetle, ale poradzi sobie także w warunkach, gdzie słońca jest znacznie mniej. Najlepiej podlewać ją 1-2 razy w tygodniu. Takie rośliny w kuchni mogą rosnąć dość rozlegle, dlatego zaleca się przycinanie, aby utrzymać ich kształt i rozmiar.

Dracena w doniczce – czyli popularne smocze drzewko 

Dracena to piękna roślina o dekoracyjnych liściach. Sprawdzi się w większych kuchniach. Możesz postawić ją na blacie blisko okna lub na parapecie

Uwielbia jasne przestrzenie, gdzie ma dostęp do światła, ale powinna być zacieniona w czasie najgorętszych godzin dnia. Należy ją podlewać umiarkowanie – podłoże nie może być zbyt suche, ani zbyt mokre. Zaleca się ją nawadniać raz w tygodniu w okresie letnim i raz na 2 tygodnie w okresie zimowym. 

Rośliny w kuchni – postaw na przyprawy 

Rośliny do kuchni nie muszą pełnić tylko funkcji dekoracyjnej. Warto do tego pomieszczenia wybrać gatunki, które będziesz mógł dodać do przygotowywanych przez siebie dań – czyli przyprawy. 

Postaw na bazylię, oregano, rozmaryn, tymianek, kolendrę czy koper włoski. Ustaw je na parapecie lub półeczce, gdzie będziesz mógł łatwo z nich korzystać i wykorzystywać podczas codziennego gotowania. To bardzo praktyczna opcja. 

To wszystko, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule. Teraz już wiesz, jakie rośliny do kuchni warto wybrać, aby urozmaicić swoje wnętrza pięknymi zielonymi dodatkami.