fbpx

Mech chrobotek w Twoim domu – aranżacyjne inspiracje

Jeśli nudzą Cię zwykłe dekoracje i poszukujesz takich, które są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, to mech chrobotek jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Czym jest, jakie są jego zalety i jak pomysłowo zaaranżować go w pomieszczeniu, dowiesz się z poniższego artykułu.

Chrobotek reniferowy

Mech porastający lasy północnej Europy, zbierany i oczyszczany ręcznie. Następnie poddawany jest procesowi stabilizacji, dzięki któremu dekoracja z niego wykonana może nam służyć nawet przez wiele lat. Wygląda i pachnie naturalnie, jest miękki i co najważniejsze, nie wymaga żadnej pielęgnacji. Nie musimy go podlewać, spryskiwać, ani nawet przycinać.

  • Podstawowe zalety dekoracji z mchu
  • Posiadają naturalny zapach, strukturę, oraz kolor.
  • Są w pełni nietoksyczne dla ludzi i zwierząt.
  • Nie wymagają czyszczenia, ani żadnej pielęgnacji.
  • Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz kreatywność.
  • Pomagają nam się zrelaksować oraz odpocząć zmęczonym oczom.
  • Są naturalnym higrometrem.

Jak stworzyć dekorację z chrobotka?

Mchem możemy pokrywać całe ściany lub tylko ich fragmenty, tworząc niewielkie lub całkiem spore dekoracje. Przydadzą nam się do tego panele z mchu na giętkim podłożu. Aby stworzyć oryginalną ozdobę, wystarczy ułożyć kępki chrobotka w nieregularne lub geometryczne kształty. Takie ozdoby sprawdzą się w praktycznie każdym pomieszczeniu, od sypialni przez salon, aż po biuro. Wystarczy wybrać odpowiedni kształt i wielkość, oraz sposób w jaki dekorację umieścimy na ścianie czy meblu.
Do mniejszych ozdób najbardziej polecane są panele “piksel”, w formie samoprzylepnej kostki o formacie 10×10 cm. Wykorzystując chrobotka reniferowego w tej postaci, ułóżmy wybrany przez nas wzór (nie odklejając jeszcze ochronnej warstwy), a następnie zaznaczmy na ścianie czy meblu, gdzie mają się znaleźć poszczególne elementy. Dopiero wtedy możemy rozpocząć przyklejanie pikseli, tworząc wyjątkową dekorację.

Mech chrobotek na ścianie

Najpopularniejszy sposób wykorzystania mchu to stworzenie dekoracji ściennej. Możemy stworzyć “żywy” obraz, który będzie wyglądał stylowo i oryginalnie, a ponadto będzie miał pozytywny wpływ na nasz organizm. Mogą to być geometryczne kształty, napisy lub nieregularne formy, np. drzewa, góry itp. Co ważne, możemy wykorzystać różne odcienie mchu, dzięki czemu nasze dzieło może wyglądać naprawdę oryginalnie. Aby stworzyć jeszcze bardziej unikalną dekorację, oprawmy obraz w drewnianą lub metalową ramę.

Zielony stół

Jedna z ciekawszych form wykorzystania chrobotka to stworzenie naturalnego, zielonego pasa w naszym stole. Drewniany mebel ze ścieżką z mchu biegnącą przez środek wygląda naprawdę efektownie i oryginalnie. Jeśli chcemy zwiększyć funkcjonalność naszego stolika, możemy przykryć dekorację warstwą szkła, jednak potrzebna nam będzie w tym najprawdopodobniej pomoc specjalisty. Mech, jako mały, naturalny akcent, sprawdzi się także na innych meblach.

Łazienkowa dekoracja

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym trudno o funkcjonalne dekoracje ze względu na panującą tam stosunkowo wysoką wilgotność. Dlatego właśnie obraz z mchu sprawdzi się tam znakomicie. Może to być zielony pas nad wanną lub nieregularny kształt wokół lustra. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Aby stworzyć dekorację w łazience należy postępować tak samo jak w przypadku przyklejania mchu do zwykłej ściany, należy jednak zamówić dekorację wykonaną na specjalnym hydrofobowym (nienasiąkającym wodą) podłożu.