fbpx

Na jakie rośliny do półcienia postawić, aby stworzyć piękny zielony kącik w mieszkaniu?

W mieszkaniu nie zawsze jest dobry dostęp do światła słonecznego. Dlatego, jeśli jesteś fanem natury i kwiatów, czasami trudno będzie wybrać piękną roślinę do wnętrza. 

Na szczęście na rynku znajdziesz odmiany, które doskonale poradzą sobie w półcieniu. Tak, nie wszystkie gatunki kochają promienie słońca. Przed zakupem musisz jednak sprawdzić warunki, w jakich najlepiej będą się rozwijać.

Jakie rośliny do półcienia warto wybrać do wnętrza? Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Czytaj dalej i dowiedz się więcej! 

Zamiokulkas – stały bywalec w półcieniu 

Pierwszym doskonałym przykładem rośliny do półcienia jest zamiokulkas. Uwielbia takie warunki, ale będzie się dobrze rozwijał także w całkowicie zacienionym miejscu. 

Musisz mieć jednak na uwadze, że przez niedobór światła, roślina może zmienić swoją barwę – na jasno zieloną – i kształt liści – na bardziej wyciągnięte. 

Zamiokulkas nie jest gatunkiem wymagającym. Latem wystarczy go podlać raz na dwa tygodnie. W zimę wystarczy raz w miesiącu. Dobrze znosi lekkie przesuszenie, ale nie toleruje nadmiaru wody

Wybierając, gdzie postawisz roślinę, unikaj miejsca z silnymi przeciągami. Mogą sprawić, że zamiokulkas zacznie zrzucać liście. 

Gość w prawie każdym polskim domu – paprotka 

Kolejna na naszej liście jest paprotka. To gatunek, który uwielbia półcień, ale i z promieniami słonecznymi nie ma żadnego problemu. Nie wystawiaj jej jednak na ostre słońce, ponieważ ulegnie poparzeniu. W jej przypadku trzeba pamiętać, że wymaga regularnego podlewania 2-3 razy w tygodniu. 

Wiele osób ustawia ją na biurku obok monitora. Wszystko dlatego, że usuwa szkodliwe promieniowanie. Trzeba także nadmienić, że świetnie nawilża i jonizuje powietrze w mieszkaniu.

Rośliny do półcienia – co powiesz na bluszcze?

To kolejne rośliny do półcienia, które doskonale sprawdzą się w warunkach domowych.  Nie będzie im przeszkadzać mieszkanie, w którym dostęp do światła jest stanowczo ograniczony. 

Bluszcz domowy warto nawozić – najlepiej dodawać do wody, którą podlewasz roślinę raz w miesiącu. Samą wodą powinieneś nawodnić go 2 razy w tygodniu. Uwielbia dobrze nawodnioną glebę. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z tym życiodajnym płynem. 

Tego typu rośliny do półcienia oczyszczają również powietrze m.in. z ksylenu czy benzenu. 

Ogród wertykalny – ciekawy pomysł do wnętrza

Chcesz ciekawie zaaranżować kącik, który przeznaczasz na naturalne dekoracje? Postaw na nowoczesną wersję kwietnika, czyli ogród wertykalny. Wszystkie rośliny sadzi się na specjalnej konstrukcji, która doskonale wygląda na ścianie. Dzięki temu uzyskujesz efekt zielonej i bujnej ściany. W tym przypadku najlepiej wybierać gatunki, które są podobne w pielęgnacji – łatwiej będzie ci zadbać o wszystkie rośliny. 

Taka dekoracja wpłynie pozytywnie na koncentrację, nastrój oraz oczyści powietrze we wnętrzu. Do ogrodu wertykalnego do półcienia, możesz wybrać wyżej wymienione gatunki, a także filodendron, dracena i epipremnum. Ciekawą opcją będzie także mech chrobotek, który coraz częściej pojawia się, jako element dekoracyjny we wnętrzu. Można z niego stworzyć piękne dekoracje na ścianach. 

Teraz już wiesz, jakie rośliny do półcienia warto wybrać. Jeśli jesteś osobą zabieganą, która zapomina o pielęgnacji roślin, postaw na mało wymagające gatunki np. mech stabilizowany, który jest praktycznie bezobsługowy. Stwórz przytulny kącik w swoim mieszkaniu i ciesz się namiastką natury nawet w wielkim mieście.