fbpx

Naturalne materiały w wystroju kuchni – musisz je poznać!

Kuchnia jest pomieszczeniem, które w każdym domu i mieszkaniu aranżuje się z wyjątkową pieczołowitością. To serce domu, które często bywa jedynym miejscem, gdzie wspólnie gromadzą się wszyscy domownicy. Dlatego jej wystroju nie wolno pozostawić przypadkowi. Estetyczny i stylowy wygląd kuchni mogą zapewnić między innymi naturalne materiały. Drewno, kamień czy mech na ściany coraz częściej zastępują dziś sztuczne tworzywa. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania z wykorzystaniem tych naturalnych surowców.

Meble – drewno to podstawa

Naturalne materiały można zastosować w wielu elementach aranżacyjnych. Bez wątpienia jednak o charakterze kuchni w dużym stopniu decyduje rodzaj i design mebli. To one są najważniejszym elementem wnętrza.

W ekologicznej i naturalnej kuchni wybór materiałów, z których powinny być wykonane meble, jest oczywisty. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się naturalne drewno, obecne we wnętrzach od wieków. Mimo że jakiś czas temu coraz bardziej modne stawały się sztuczne tworzywa, obecnie drewniane meble ponownie są niemal obowiązkowym elementem wyposażenia stylowo urządzonej kuchni.

Najbardziej elegancko będą prezentować się drewniane stoły i krzesła, ale na ten surowiec warto postawić również przy zakupie szafek, a nawet karnisza, na którym będą wisieć firany i zasłony. Ciekawym dodatkiem, który dobrze sprawdzi się zwłaszcza w kuchni urządzonej w rustykalnym stylu, będą także drewniane sztućce oraz miski.

Ściany – mech dla oryginalnych

Powiew natury można wprowadzić także na kuchenne ściany. W uzyskaniu takiego efektu pomocny będzie mech do domu. To stabilizowane rośliny na niewielkich panelach, które można umieścić właściwie na każdym rodzaju powierzchni. Profesjonalne firmy pokryją nimi całą ścianę bądź ułożą z nich wymarzony wzór. Poradzą sobie nawet z przygotowaniem napisu, wykonają także obraz z mchu – sklep z takimi rozwiązaniami znajdziemy między innymi w Krakowie.

Mech w kuchni ma wiele zalet. Pierwszą jest oryginalny i niezwykły wygląd, który sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przyjazne i spokojne. Mech stabilizowany jest jednak również łatwy w utrzymaniu. Dzięki specjalnym substancjom nie będzie tracić koloru ani odpadać ze ścian, nie trzeba go przycinać ani podlewać. Warto tylko pamiętać, by nie umieszczać go na ścianie bezpośrednio przy źródłach ciepła.

Dodatki – korek znowu w cenie

Naturalne materiały w kuchni mogą być obecne również w dodatkach. Oprócz tych wykonanych z drewna, do łask wracają elementy korkowe. W naturalnie urządzonej kuchni sprawdzą się na przykład korkowe podstawki, które można położyć na stole czy blatach. Najbardziej odważni mogą zdecydować się nawet na korkową podłogę.

Kamień dla większej elegancji

Listę naturalnych surowców do kuchni uzupełnia kamień. To materiał, który od wieków kojarzy się z elegancją i luksusem, ale jednocześnie należy do ekologicznych rozwiązań. W kuchni będzie świetnym uzupełnieniem mchu i drewna, z którymi znakomicie się komponuje. Pomieszczenie będzie bardziej szykowne i stylowe, jeśli zdecydujemy się w nim zamontować kamienne blaty – dominują elementy wykonane z grafitu bądź marmuru. Aranżację mogą także uzupełnić kamienne parapety.