fbpx

Rośliny bezpieczne dla kota – jakie gatunki mogą znaleźć się w Twoim wnętrzu?

Rośliny to znakomite dodatki do naszych wnętrz, nadające pomieszczeniom charakteru i naturalnego uroku. Jednak, jeśli masz kota, musisz wybierać rośliny z rozwagą, ponieważ niektóre gatunki mogą być naprawdę niebezpieczne dla tych zwierząt. Jeśli od dawna masz pupila w domu, to wiesz, że ich zachowań nie można przewidzieć. Psoty, zabawy i “skubanie” różnych przedmiotów to ich specjalność. 

W tym artykule przedstawimy Ci, jakie rośliny bezpieczne dla kota warto wybrać do mieszkania. 

Bezpieczne rośliny dla kota – dlaczego ich wybór jest taki ważny? 

Koty są ciekawskimi stworzeniami, które często obgryzają różne przedmioty, w tym rośliny. Wiele gatunków posiada w sobie toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe, a nawet śmiertelne dla Twojego futrzaka. Chwila nieuwagi może skończyć się naprawdę tragicznie. 

Dlatego ważne jest, aby wybierać rośliny bezpieczne dla kota. Dzięki temu będziesz wiedział, że pupil nie będzie narażony na niebezpieczeństwo w mieszkaniu, a Ty będziesz mógł cieszyć się pięknymi ozdobami w postaci różnych zielonych gatunków. 

Rośliny bezpieczne dla kota, które mogą znaleźć się w Twoim mieszkaniu 

Spokojnie, takich roślin jest naprawdę sporo i na pewno wybierzesz ciekawe oraz oryginalne opcje do sypialni, kuchni, salonu czy łazienki. Bezpieczeństwo kociaka nie będzie tu aż tak dużym problemem. 

1. Bambus 

Ciekawą formą rośliny do wnętrza jest bambus. Są to rośliny trwałe i nadają pomieszczeniu świeżego, oryginalnego i wyjątkowego wyglądu. Nie zawierają żadnych toksycznych substancji, które mogłyby zagrozić zwierzakowi – nawet jeśli skusi się na kawałek bambusa. 

Możesz go uprawiać zarówno w wazonach, jak i w doniczkach. Pamiętaj, tylko żeby ustawić go w bezpiecznym miejscu, aby kociak podczas przechadzki np. po parapecie, nie zrzucił Twojej rośliny. 

2. Mech chrobotek 

Jeśli zależy Ci na oryginalnej roślinie w pomieszczeniu, która będzie stanowić główną dekorację we wnętrzu, postaw na mech chrobotek. W wersji stabilizowanej jest praktycznie bezobsługowy – nie potrzebuje nawożenia, podlewania, przesadzania czy podcinania. Co więcej, nie zawiera żadnych toksycznych substancji, dlatego jest bezpieczny dla kota.

 A co z kolorowym mchem? Tutaj też możesz być spokojny. Farbuje się go naturalnymi barwnikami, które na pewno nie zaszkodzą pupilowi. 

3. Trawa cytrynowa 

Ta roślina jest w 100% bezpieczna. Musisz jednak liczyć się z tym, że koty uwielbiają podgryzać trawy. Dlatego nie zdziw się, jak zobaczysz swojego domowego towarzysza siedzącego koło rośliny ze źdźbłem w pyszczku. Na szczęście możesz być spokojny, że jest to w pełni bezpieczny gatunek, który nie zaszkodzi. 

4. Paproć w domu a bezpieczeństwo kota 

Ta najpopularniejsza roślina w polskich domach także nie zaszkodzi kotu. Nie ma żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby doprowadzić do złego samopoczucia zwierzaka. Dlatego możesz zakupić je do swojego wnętrza i cieszyć się pięknym zielonym kolorem. Dodatkowo zapewnią jonizację powietrza i neutralizują szkodliwe promieniowanie komputera. 

Zabezpieczenie roślin przed kotami 

Bezpieczne rośliny dla kota to nie wszystko. Nawet jeśli wybierzesz nietrujący gatunek, musisz go odpowiednio zabezpieczyć. Umieść wszystkie naturalne, zielone dodatki poza zasięgiem kota. Dodatkowo możesz położyć blisko skorupki jaj lub cienkie paski skórki z cytryny czy pomarańczy.

Teraz już wiesz, jakie rośliny bezpieczne dla kota możesz zakupić. Wybierając odpowiednie gatunki i stosując zalecane zabezpieczenia, możesz stworzyć harmonijną przestrzeń, w której koty i rośliny będą współistniały w pełnej zgodzie.