fbpx

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – jakie wybrać?

Zanieczyszczenie powietrza rośnie. Dlatego w domu przydałyby się rośliny, które poradzą sobie, chociaż w pewnym stopniu, z tym problemem. W swoim mieszkaniu na pewno chcesz czuć się bezpiecznie i niektóre gatunki mogą Ci to zagwarantować. 

Jakie rośliny wybrać, abyś mógł cieszyć się oczyszczonym powietrzem, kiedy za oknem widzisz unoszący się w powietrzu smog? Przedstawimy Ci kilka z nich! 

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – Aloes 

Jednym z najpopularniejszych gatunków jest aloes. Ta roślina jest znana ze swoich właściwości leczniczych, ale to nie wszystko. Doskonale radzi sobie z neutralizacją toksyn we wnętrzu. Rozprawi się z dwutlenkiem i tlenkiem węgla oraz benzenem

Aloes jest prosty w pielęgnacji. Wystarczy go umieścić w jasnym miejscu i rzadko podlewać. Ta roślina to sukulent, dlatego gromadzi wodę w liściach i poradzi sobie wiele dni bez wody. 

Skrzydłokwiat – z pięknym kwiatostanem

Rośliny domowe oczyszczające powietrze nie muszą być całe zielone. Są odmiany, które mają piękne kwiatostany – jednym z nich jest skrzydłokwiat, który ma cudowne białe kwiaty z żółtymi słupkami. Oczyszcza pomieszczenie z różnych substancji toksycznych, a co więcej pochłania także zarodniki pleśni, które mogą pojawić się w mieszkaniu. 

Najlepiej czuje się w lekko zacienionym miejscu. W okresie letnim potrzebuje sporo wody – podłoże powinno być zawsze wilgotne. Zimą wystarczy nawadniać go raz w tygodniu. 

Mech – chrobotek reniferowy dla zabieganych

Mech można znaleźć nie tylko w lesie, ale coraz częściej w domach. Ze specjalnego mchu stabilizowanego wykonuje się różnego rodzaju dekoracje, które wprowadzają naturę do wnętrza. Taka roślina idealnie sprawdza się, jako naturalny filtr powietrza. Oczyści wnętrza z cząsteczek kurzu oraz toksyn. 

Jest to świetna roślina dla osób zabieganych. Chrobotek reniferowy nie potrzebuje przycinania, podlewania, nawożenia. Sprawdzi się doskonale w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience, gdzie panują trudne warunki dla roślin! 

Fikus Benjamin – dorodna roślina dla lepszego powietrza

Potrzebujesz dużej rośliny, która poradzi sobie z toksynami w powietrzu? Wybierz Fikus Benjamin, który może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Należy ustawić go w jasnym i ciepłym pomieszczeniu oraz regularnie podlewać – najlepiej w momencie, kiedy ziemia w doniczce będzie sucha. Usuwa z powietrza toksyczne substancje, takie jak ksylen, benzen, amoniak czy trójchloroetylenu. 

A na koniec… paprotki, czyli popularne rośliny domowe oczyszczające powietrze!

Roślina, która chociaż raz gościła w każdym polskim domu – paprotka. Można ją postawić w półcieniu, ale poradzi sobie także w miejscu słonecznym. Neutralizuje z powietrza benzen, ksylen, a także pochłania promieniowanie, które emitują komputery i telewizory. Warto mieć taką roślinę w salonie oraz prywatnym miejscu pracy. Latem paprotka potrzebuje nawodnienia raz w tygodniu, natomiast zimą wystarczy to zrobić raz na półtora tygodnia. 

Wybierając rośliny oczyszczające powietrze w domu, najpierw zastanów się, gdzie je postawisz, a także zobacz, jak je pielęgnować. Dzięki temu wybrane przez Ciebie gatunki będą pięknie rosły, a Ty będziesz cieszyć się oczyszczonym powietrzem.