fbpx

Rośliny pochłaniające wilgoć – jakie gatunki wybrać do domu?

Wilgotność powietrza wewnątrz domu może mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt suchy lub zbyt wilgotny klimat może prowadzić do różnych problemów – nie tylko zdrowotnych.

Jednym z naturalnych sposobów regulacji są rośliny pochłaniające wilgoć. W tym artykule pokażemy Ci różne gatunki roślin, które są znane ze swojej zdolności do absorpcji nadmiaru wilgoci, jednocześnie dodając uroku i świeżości do wnętrza domu. Jakie wybrać? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! 

1. Paprotka – częsty gość w naszych domach 

Jak wygląda paprotka, wie chyba każdy. Piękna zielona roślina nie tylko ozdabia wnętrze, ale także jest stworzona do pomieszczeń, gdzie panuje nadmierna wilgoć. Musisz pamiętać, że jeśli chcesz mieć spektakularną roślinę w pomieszczeniu, musisz postawić ją w miejscu z rozproszonym światłem. Unikaj miejsc blisko źródła ciepła – paprotka nie przepada za nimi. W okresie letnim należy ją podlewać 2-3 razy w tygodniu. 

2. Mech chrobotek – oryginalna ozdoba 

Kolejna roślina, a dokładniej porost na naszej liście to mech chrobotek (inna nazwa chrobotek reniferowy). Coraz częściej pojawia się w mieszkaniach w przeróżnej formie dekoracyjnej np. obrazu lub napisu. Umieszcza się go na ścianach, gdzie prezentuje się doskonale. Chrobotek nie tylko pochłania wilgoć, ale i jest naturalnym wskaźnikiem odpowiedniej wilgotności w domu. Taka roślina jest idealna dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację zielonych ozdób. Nie potrzebuje podlewania, nawożenia, przycinania czy przesadzania. Mech dodatkowo świetnie wycisza pomieszczenie. 

3. Skrzydłokwiat – piękne kwiaty

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu dla osób, które nie mają “ręki” do roślin? Postaw na skrzydłokwiat. Uwielbia stanowiska jasne z dużą wilgotnością powietrza. Nie wystawiaj go jednak na pełne słońce – preferuje światło rozproszone. Jest prosty w pielęgnacji, dlatego nawet największy amator ogrodnictwa sobie z nim poradzi. Ma piękne białe kwiaty, które zachwycą. 

4. Fiołki afrykańskie – kolorowy zawrót głowy 

Potrzebujesz ożywić swoje wnętrze, a przy okazji utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu? Postaw na fiołki afrykańskie o pięknych kolorowych kwiatach i ciekawych liściach. Należy podlewać je 2 razy w tygodniu – wodę wlewaj do podstawki, a nie bezpośrednio do doniczki. 

5. Rośliny pochłaniające wilgoć – bluszcz

Bluszcz świetnie chłonie wilgoć z powietrza. Dlatego też sprawdzi się dobrze nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w łazience. Nie wszystkie rośliny pochłaniające wilgoć w domu mają także zdolność do oczyszczania powietrza z pleśni i grzybów, ale bluszcz to potrafi. Nie wymaga dużego nasłonecznienia – dobrze poradzi sobie nawet w pomieszczeniu zaciemnionym. Powinien mieć wilgotne podłoże, dlatego powinno się go podlewać około 2-3 razy w tygodniu. 

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jakie rośliny pochłaniające wilgoć sprawdzą się najlepiej. Wybierz gatunki, które wpasują się do Twoich indywidualnych preferencji. Stwórz ciekawy zielony kącik z naturalnymi ozdobami w postaci roślin.