W miejskim zgiełku coraz częściej brakuje nam elementów naturalnych. Tęsknimy za kojącą zielenią i wilgotnym powietrzem, dającym wytchnienie. Równolegle z tym poczuciem, rozwija się styl eko – już nie tylko styl życia, ale także styl, w którym aranżuje się wnętrza. Przedstawimy Wam nasze sposoby na stworzenie „zielonego” mieszkania, nawet w środku wielkiego miasta!
Mech na ścianie
To nasza pierwsza, wyjątkowa propozycja. Ściany z mchem pięknie prezentują się w przestrzeniach minimalistycznych, ale także w pomieszczeniach w stylu loftowym. Jednak w przypadku przemyślanej aranżacji, znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu. Ich kształt zależy tylko od naszych upodobań. Mech mocowany jest na specjalnych płytach, które następnie trafiają na ścianę. Mogą pokryć ją w całości lub stanowić jedynie element dekoracyjny.
Mech w mieszkaniu to nie tylko dekoracja, to także świetny sposób na wygłuszenie wnętrza. Dodatkowo, jak powszechnie wiadomo, kolor zielony działa na nas kojąco, zatem ściana z mchu może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.
Ogrody wertykalne
Ogrody wertykalne, zwane również pionowymi, to alternatywa dla ścian pokrytych mchem. W tym przypadku również jest to dekoracja niewymagająca, bowiem nawadnianie następuje za pomocą zautomatyzowanego systemu. Dodatkowym atutem zielonych ścian jest działanie antysmogowe, ponieważ rośliny są naturalnym filtrem powietrza, a zarazem źródłem tlenu.
Mech w ramce
Dla tych, którzy wciąż wahają się nad zapełnieniem całej ściany mchem, świetnym rozwiązaniem będą dekoracyjne ramki, wypełnione roślinami stabilizowanymi. Obrazy wykonane z tego typu roślin, właśnie dzięki stabilizacji, zachowają piękno nawet do 7 lat. Takie obrazy mogą występować pojedynczo lub stanowić ciekawą kompozycję np. w różnych odcieniach zieleni. Oprócz klasycznych – kwadratowych form, z zielonych płytek wykonywane są także napisy, które najczęściej znajdują zastosowanie w biurach i przestrzeniach publicznych.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się zielone dekoracje?
Zielone ściany sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Zważywszy na to, że mają wpływ na intensywność naszego relaksu, stanowią świetny element dekoracyjny w salonach, gdzie zwykle wypoczywamy po ciężkim dniu w pracy. Mech, który najczęściej stosowany jest w przypadku tego typu ścian to chrobotek reniferowy – najlepiej egzystuje w otoczeniu o dużej wilgotności, co za tym idzie, pomieszczeniem idealnym dla tej rośliny będzie łazienka. Należy jednak pamiętać, że chrobotek reniferowy nie lubi kontaktu z wodą – może przyczynić się ona do odbarwień na jego powierzchni.
Zielone elementy pięknie wyglądają także w kuchniach – szczególnie w tych białych, z elementami surowego drewna. Tam jednak rzadko pokrywa się całe ściany mchem, najczęściej występuje on w przestrzeni między górnymi a dolnymi szafkami, z pominięciem okolic kuchenki, gdzie odczuwane są wysokie temperatury, które nie sprzyjają chrobotkowi.