fbpx

Zielone ściany z mchu – wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach brakuje nam zieleni, szczególnie w dużych miastach, w betonowych blokach i wieżowcach. Firmy prześcigają się w przeróżnych rozwiązaniach, które mogłyby wprowadzić kawałek natury do naszych pomieszczeń. Jedną z takich metod, jest stworzenie zielonych ścian z mchu. Są miękkie, przyjemne w dotyku i dają spektakularne efekty, przy minimalnej pielęgnacji. Mogą być w kształcie geometrycznych figur lub przybierać dekoracyjne formy. Sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu.

Ściana z mchu – co to właściwie jest?

Zielone ściany powstają poprzez przyklejenie do powierzchni specjalnych paneli z mchem dekoracyjnym. Można je także przymocować za pomocą specjalnych kołków, lub powiesić jak obraz. Jak powstają? Mech zbierany jest ręcznie, a następnie poddaje się go specjalnej obróbce, dzięki której zachowuje swoją naturalną strukturę, a także kolor. Następnym krokiem jest przymocowanie preparowanego mchu do płyty PCV, MDF lub podłoża giętkiego (flexy) czy ogniotrwałego. Gotowy produkt mocujemy do ściany za pomocą kleju montażowego lub poprzez zastosowanie wyżej wymienionych technik. Aby proces przebiegł sprawnie i łatwo, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Powinna być zagruntowana i oczyszczona.

Rodzaje mchu

Chrobotek reniferowy

Jest porostem, który potocznie nazywa się także mchem islandzkim. Porasta góry i lasy północy oraz tundrę na terenach podbiegunowych. To najczęściej wykorzystywany rodzaj mchu do produkcji zielonych ścian. Jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku.
Składa się z małych kępek, dzięki czemu cieszy się największą popularnością wśród wszystkich dostępnych opcji. Jest ręcznie zbierany z nieskażonych lasów i terenów górskich północnej Skandynawii, a następnie oczyszczany z igieł, liści i wszystkich pozostałości leśnych. Często kolejnym krokiem jest barwienie mchu i poddawanie obróbce (stabilizacji).

Chrobotek świetnie sprawdza się jako naturalny wskaźnik wilgotności pomieszczenia. Gdy wilgotność spada poniżej 40%, mech twardnieje i robi się suchy. Jest to jednak proces łatwo odwracalny.
Mamy do wyboru różne warianty Chrobotka Reniferowego, od wersji Basic, który jest mniej gęsty, jednak wizualnie bardzo pierzasty, przez opcję Flexy, wykonaną na giętkim podłożu, dzięki któremu możemy użyć go na powierzchniach wklęsłych lub wypukłych. Najwyższej klasy mech to Chrobotek Premium, charakteryzujący się zbitą i gęstą strukturą. Możemy wybrać również kolor, który najbardziej będzie pasował do naszej aranżacji. Od naturalnego, przez jabłkową, leśną czy miętową zieleń, po ciemną oliwkę czy nawet kolor czarny.

Mchy leśne

Pochodzą z fragmentów runa leśnego Europy Zachodniej. Występują w kilku odmianach, jednak największą popularnością cieszą się odmiany: poduszkowy, płaski oraz prowansalski. Podobnie jak w przypadku Chrobotka są zbierane ręcznie, segregowane i oczyszczane, a następnie stabilizowane. Tutaj kilka kolorów mamy do wyboru jedynie decydując się na mech poduszkowy, zwany również gąbczastym.

Gdzie sprawdzą się zielone ściany?

Jak naprawdę sprawdzą się wszędzie. Od prywatnych mieszkań, przez biura, restauracje, poczekalnie, galerie handlowe czy nawet strefy Wellness&SPA. Ważne jedynie, aby w pomieszczeniu panowała przynajmniej 40% wilgotność. W takich warunkach mech będzie miękki i miły w dotyku oraz zachowa swój żywy kolor. Mchy i porosty są całkowicie bezobsługowe. Nie potrzebują światła słonecznego, podlewania, ani przycinania czy opryskiwania. Są produktami o wysokiej absorpcji dźwięków, dzięki czemu dobrze wygłuszają pomieszczenie. Dodatkowo, są całkowicie hipoalergiczne i antystatyczne, stabilizowane ekologicznymi substancjami i barwione naturalnymi pigmentami.