fbpx

Zielony sufit – jakimi roślinami można go udekorować?

Oryginalne i nowoczesne dekorowanie ścian oraz podłóg jest teraz w modzie. Jednak nie wolno zapominać o sufitach, które można przekształcić w piękne i harmonijne urządzone rozwiązanie. Jednym z najciekawszych naturalnych trendów, który na pewno spodoba się dużej ilości osób, są tzw. “zielone sufity”. Taka dekoracja nadaje świeżości i oryginalności każdemu wnętrzu. 

Jakie rośliny na sufit można wybrać, aby ten prezentował się zjawiskowo i stworzył niezwykły klimat we wnętrzu? Czytaj dalej i przekonaj się sam, na co postawić! 

1. Paprocie – klasyka sama w sobie 

Paprocie zawsze sprawdzą się jako rośliny dekoracyjne. Nie ważne, czy chcesz je postawić na biurku blisko komputera, umieścić na ścianie, czy nawet na suficie. Ich piękne zwisające pnącza i liście nadadzą wnętrzu świeżości i lekkości. Co więcej, będą doskonale prezentować się w każdym pomieszczeniu – niezależnie do kolorystyki czy stylu. W przypadku dekoracji w formie zielonej ściany najlepiej postawić na paproć rogatą lub mieczykowatą. 

2. Rośliny na sufit – najlepiej postawić na pnącza 

Jeśli chcesz ciekawie udekorować sufit, postaw na pnącza, które sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Aby je umieścić na suficie, wykorzystaj specjalne doniczki, które powiesisz przy suficie. W ten sposób rośliny będą mogły się dobrze rozwijać i będą także z miesiąca na miesiąc pokrywać coraz większą powierzchnię sufitu. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się o zakup dodatkowych roślin, aby góra pomieszczenia wyglądała zjawiskowo. 

Jakie pnącza najlepiej sprawdzą się jako sufitowa dekoracja? Philodendron, bluszcz czy pieniążek. 

3. Zielony sufit a rośliny powietrzne 

Rośliny powietrzne są znane także pod nazwą “oplątwa”. Gatunki należące do tej grupy są stosunkowe łatwe w pielęgnacji. Co więcej, nie wymagają tradycyjnych doniczek ani gleby. Ciekawe jest, że można je zaczepić bezpośrednio na suficie lub w specjalnych do tego stworzonych pojemnikach. 

Warto je jednak spryskiwać 1-2 razy na dwa tygodnie. Istotne jest także moczenie ich w kąpieli wodnej – raz na dwa miesiące. Jeśli zdecydujesz się na rośliny powietrzne, pamiętaj, aby nie były one w pełnym nasłonecznieniu. Do gatunków powietrznych należą m.in. gatunki, takie jak juncea, ionantha, abdita czy multiflora.

4. Rośliny stabilizowane na suficie 

Zielony sufit nie powinien być nudny. Jeśli chcesz stworzyć ciekawą kompozycję w pomieszczeniu, postaw na rośliny stabilizowane. Proces stabilizowania polega na “zatrzymaniu roślin w czasie”. To znaczy, że gatunki nie starzeją się i zachowują swoje piękne kolory. Dzieje się tak, ponieważ woda w nich zostaje zastąpiona mieszanką gliceryny z innymi środkami konserwującymi. Taki proces sprawia także, że rośliny są praktycznie bezobsługowe – brak podlewania, podcinana, przesadzania i nawożenia. 

W tym przypadku warto wybrać gatunki, które wykorzystuje się, aby stworzyć ogród wertykalny np. mech, skrzydłokwiat, zielistka, paprocie czy maranta. 

Teraz już wiesz, jakie rośliny na sufit warto wybrać. Musisz postawić na gatunki, które naprawdę się do tego nadają i będą tworzyły piękną oraz długotrwałą dekorację we wnętrzu. Zielony sufit na pewno zrobi furorę w każdym mieszkaniu i przyciągnie uwagę wszystkich gości.