Wiosna to okres domowych porządków, a także remontów. Jeśli Ty również planujesz odmienić coś w swoich czterech ścianach, koniecznie sprawdź najmodniejsze rozwiązanie, jakim jest beton architektoniczny. Jeśli połączysz go z kolejnym trendem ostatnich sezonów, czyli mchem dekoracyjnym, uzyskasz wnętrze modne, a zarazem funkcjonalne. Czym charakteryzują się oba trendy i jak najlepiej je połączyć? Podpowiadamy!
Czym jest mech dekoracyjny?
Mech dekoracyjny to nic innego jak naturalny, ręcznie zebrany mech lub porost, który został poddany procesowi stabilizacji. Dzięki konserwacji mech zachowuje swój “żywy” wygląd, nie kruszy się i nie łamie, a dodatkowo jest rośliną całkowicie bezobsługową. Nie wymaga bowiem podcinania, podlewania czy nawożenia. Zielona ściana z mchu posiada same zalety. Po pierwsze, może znajdować się w pomieszczeniach bez okien, ciemnych i wilgotnych. Mech jest bowiem naturalnym higrometrem i posiada właściwości higroskopijne. Dodatkowym jego atutem jest poprawa akustyki we wnętrzu, a także pozytywny wpływ na zmęczony wzrok czy stres.
Czym jest beton architektoniczny?
Beton kojarzy nam się głównie z budową, a nie urządzaniem domu. Jednak surowy beton coraz częściej wykorzystywany jest w aranżacjach wnętrz. Tego typu materiał, który pełni jedynie funkcję dekoracyjną, a nie jak dotąd konstrukcyjną, nazywany jest właśnie betonem architektonicznym. Charakteryzuje się on gładką powierzchnią z widoczną warstwą strukturalną. Elementom z niego wykonanym można nadać dowolny kształt, fakturę, a nawet kolor. W kuchniach i łazienkach najpopularniejsze są płyty wykonane z betonu, które oprócz funkcji ozdobnej, pełnią również funkcję izolującą i wyciszającą wnętrze.
Jak zaaranżować beton architektoniczny z mchem dekoracyjnym?
Beton architektoniczny sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych i modernistycznych. Może stanowić główny punkt dekoracyjny pomieszczenia lub być znakomitym tłem dla mocniejszych i żywszych barw. Świetnie wygląda szczególnie w połączeniu z elementami drewnianymi, cegłą, metalem, a także właśnie zielonym mchem. Połączenie surowej, szarej ściany z pasem naturalnej zieleni oraz elementami np. drewnianymi, sprawi, że nasze pomieszczenie będzie zarówno bardzo modne i estetyczne, jak i niesamowicie przytulne i komfortowe. Takie połączenie możemy wykorzystać w dużych metrażowo wnętrzach, a także niewielkich pomieszczeniach. Dzięki temu aranżacyjnemu rozwiązaniu, nawet ciemna i ciasna łazienka może zyskać drugie życie.