fbpx

Mech ozdobny na ścianę – na jaki gatunek warto się zdecydować?

Mech ozdobny na ścianę to dekoracja, która w ostatnich latach podbija rynek wnętrzarski w Polsce. Do niedawna oglądaliśmy ją głównie w galeriach handlowych, biurach czy salonach kosmetycznych. W końcu zawitała również do prywatnych mieszkań.

Żywy” mech w domu to bezproblemowa ozdoba, która wytrzyma w nienaruszonym stanie kilka lat właściwie bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To także spore pole do popisu dla aranżacyjnego gustu. Producenci oferują bowiem gotowe panele, na których znajdują się różne gatunki mchu. Przybliżamy ich charakterystykę.

Mech chrobotek – najpopularniejszy, ale wyjątkowy

Najpopularniejszy mech ozdobny do domu to zdecydowanie chrobotek reniferowy. Kojarzy się przede wszystkim ze Skandynawią i stamtąd jest najczęściej sprowadzany. Rośnie także w polskich lasach, ale tutaj nie można go zbierać do celów dekoracyjnych.

Chrobotek jest dostępny w kilku rodzajach. Najbardziej efektowne dekoracje wykonuje się z chrobotka premium. To gęsta, zbita struktura, która sprawia efekt bujnej dekoracji.

Nieco mniej obfite są panele z chrobotkiem typu basic. Mchu jest wizualnie mniej, dekoracje są natomiast bardziej pierzaste.

Trzecią odmianą ozdób jest chrobotek trawiasty. Jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina on równo przycięty trawnik. To jednolita warstwa zieleni, doskonale nadająca się jako uzupełnienie większych dekoracji.

Mech w różnych kolorach

Chrobotek jest dostępny w różnych odcieniach zieleni, a także innych kolorach. Profesjonalne firmy barwią go w pełni bezpiecznymi dla człowieka substancjami.

Wyjątkowość chrobotka podkreśla również jego biologiczna struktura. W rzeczywistości nie jest bowiem mchem, a porostem – należy więc do królestwa grzybów.

Mchy leśne – oryginalne dekoracje do ramek i nie tylko

Chrobotek często bywa wykorzystywany do ozdabiania większych powierzchni. Coraz częściej miłośnicy natury we wnętrzach decydują się jednak również na mech w ramce. W ten sposób powstają prawdziwe obrazy z mchu.

W takich kompozycjach dobrze sprawdzają się mchy leśne. Niezwykłe wrażenia wizualne zapewnia mech poduszkowy. Zgodnie z nazwą tworzy wypukłe struktury, które przypominają małe poduszki bądź jajka. To wyjątkowa ozdoba, która pozwala tworzyć trójwymiarowe dekoracje.

Do kształtu poduszek nawiązuje również mech prowansalski, który także sprawdzi się jako mech dekoracyjny w ramie. W tym przypadku jednak jego struktura jest zdecydowanie bardziej pierzasta, a kształt może być bardzo różnorodny.

Najbardziej klasyczny mech do kupienia to natomiast płaski mech leśny. Najbardziej przypomina wyglądem to, co znamy z polskich lasów. Wyróżnia się głęboką, ciemną zielenią. Zbiera się go w lasach zachodniej i środkowej Europy. Ma lekko pierzastą strukturę, tworzy jednorodne panele. To propozycja dla tych, którzy chcą we wnętrzach najmocniej nawiązać do leśnego klimatu.

Wszystkie gatunki mchów nadają się do stworzenia imponującej zielonej ściany. Dowiedz się o tym więcej z kolejnego artykułu: https://www.mossdecor.pl/zielona-sciana-w-salonie-bez-podlewania-sprawdz-jak-to-mozliwe/