fbpx

Napisy z mchu – zamawiać czy wykonać samodzielnie?

Ozdoby na ścianach naszych domów i mieszkań nie zawsze muszą być utrzymane w klasycznej stylistyce. Obok standardowych obrazów czy fotografii, warto przełamać dekorację oryginalnymi ozdobami, takimi jak choćby obrazy z mchu.

Mech stabilizowany, z którego wykonuje się dekoracje, daje jednak więcej możliwości. Jedną z nich jest napis z mchu. To rozwiązanie szczególnie popularne w firmach i biurach. Ale i we własnym pokoju zielone litery mogą świetnie się sprawdzić.

Można je wykonać samodzielnie, gotowe napisy z mchu mają w swojej ofercie również profesjonalne firmy. Na co się zdecydować? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

 

Napisy z mchu na ścianę. Czy warto zlecić je profesjonalistom?

Logo, figury geometryczne, obraz z mchu – to usługi, które najczęściej zamawiamy u firm zajmujących się mchem stabilizowanym na co dzień. Większość z nich na nasze życzenie wykona również napisy.

Profesjonaliści przygotowują je ze specjalnych paneli. Są w stanie ułożyć z nich w zasadzie dowolny napis. Dają też możliwość wyboru spośród różnych rodzajów mchów. Napis może być więc wykonany z popularnego chrobotka reniferowego, który jest dostępny nie tylko w zieleni, ale również innych kolorach. Do wyboru są też jednak na przykład charakterystyczne mchy poduszkowe lub nieco bardziej strzępiaste mchy prowansalskie.

Usługi profesjonalistów są też gwarancją dobrej jakości produktu. Mech stabilizowany, który wychodzi spod takiej ręki, bez problemów przetrwa na ścianie kilka lat. Dekoracje z mchu na ścianę zachowają w tym czasie świeżość i imponujący wygląd. Nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji.

 

Jak zrobić napis z mchu na ścianie samodzielnie?

Drugą możliwością jest samodzielne wykonanie napisu. Do tego potrzebny jest “luźny” mech stabilizowany. Jak zrobić z niego litery? Najlepiej wyciąć szablony poszczególnych znaków, a następnie posmarować klejem florystycznym i przyczepić do każdego po kilka kępek mchu.

Taka praca wymaga jednak nieco zachodu i precyzji, a efekt nie zawsze będzie zadowalający. Co więcej, zły dobór kleju może sprawić, że mech już po kilku miesiącach zacznie odpadać.

Warto też pamiętać, by korzystać z mchu stabilizowanego, a nie zbieranego na własną rękę. Ten drugi z pewnością szybko straci swoje walory. Nie pomoże w tym nawet nawilżanie czy podlewanie, co na ścianie jest zresztą bardzo kłopotliwe.

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą sami ułożyć swój napis, mogą być piksele z chrobotka. To małe, samoprzylepne panele pokryte mchem. Kiedy się na nie zdecydujemy, dostajemy produkt dobrej jakości, z którego możemy w łatwy i szybki sposób skomponować nasz napis.

Z mchu można wykonać również wyjątkową, trójwymiarową tapetę. Sprawdź, jaki będzie efekt: https://www.mossdecor.pl/trojwymiarowa-tapeta-w-pokoju-najlepsze-pomysly/