fbpx

Ogród w domu – czego nie może zabraknąć w zielonym kąciku?

W czasach, kiedy wiele osób stawia na naturalność, świetnym wyjściem może okazać się zielony kącik w domu. Takie rozwiązania sprawiają, że wnętrze jest nie tylko przytulniejsze, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i powietrze, którym oddychamy.

Jakie odmiany powinny pojawić się w Twoim zielonym kąciku? Co dokładnie do niego kupić? Zobacz już teraz! 

1. Paprotka nieodłącznym gościem w polskich domach 

Nie mogliśmy zacząć inaczej. Ogród w domu bez paprotki wręcz nie może się obejść. Jeśli się na nią zdecydujesz, to musisz pamiętać o podstawowej pielęgnacji. Regularnie ją nawadniaj, aby ziemia zawsze była wilgotna. Co więcej, co jakiś czas warto zraszać jej liście. Kwiat ten doskonale radzi sobie w półcieniu. 

Paprotka ma także dużo zalet, o których nie zawsze się mówi: nawilża powietrze, pochłania szkodliwe promieniowanie np. z telewizorów czy komputerów, a także oczyszcza pomieszczenie z toksyn i usuwa formaldehydy. 

2. Skrzydłokwiat z białym kwiatostanami

Kolejna na naszej liście jest roślina, którą należy podlewać co około 3 dni, ponieważ preferuje wilgoć. Skrzydłokwiat uwielbia jednak miejsca cieniste i półcieniste. Warto postawić go w sypialni, ponieważ usuwa wiele szkodliwych toksyn, które mogą „kręcić” się po pokoju. 

Ten gatunek doskonale nadaje się także jako element ogrodu wertykalnego. Ogrody wertykalne coraz częściej pojawiają się we wnętrzach i tworzą ciekawą dekorację z wieloma gatunkami roślin. Zielony kącik w domu od razu nabierze oryginalności! 

3. Monstera – czyli HIT ostatnich lat 

Ogród w domu z dużym roślinami także jest możliwy. Idealnym przykładem jest Monstera. Na pewno sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Dzięki swoim dużym, poszarpanym liściom będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. Roślinę należy podlewać sporą ilością wody raz w tygodniu. Nie lubi bezpośredniego słońca, dlatego najlepiej umieścić ją w miejscu, gdzie panuje półcień. 

Monstera, tak jak wcześniej wymienione rośliny, stoczy walkę z toksynami np. benzenem czy amoniakiem i zapewni oczyszczone powietrze we wnętrzu. 

4. Ogród w domu – Fikus Benjamin 

Fikus Benjamin to ciekawa roślina doniczkowa, która ma piękne dwubarwne (kremowo-zielone) liście wymagające częstego zraszania. Idealnym miejscem będzie dla niego jasne stanowisko, ale nie bezpośrednio na słońcu. Podlewać należy go tak, aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Za dużo wody może sprawić, że liście staną się żółte. Fikus Benjamin zadba także o Twoje zdrowie, ponieważ usuwa z pomieszczenia m.in. amoniak i ksylen. 

5. Orchidea, czyli popularny storczyk 

Kącik roślinny w domu nie może być nudny. Dodaj trochę kolorów do swojego zielonego kącika storczykiem. Ta roślina najczęściej gości na parapetach okiennych. Nic dziwnego, ponieważ uwielbia jasne stanowiska. Podlewanie musisz wykonać w misce – wlej do niej wodę i wstaw storczyk do środka, aby zażył kąpieli wodnej przez około 30 minut. 

Storczyki pobierają dużą ilość dwutlenku węgla w nocy. Dzięki temu jakość powietrza w domu jest znacznie lepsza. 

Wybierając poszczególne gatunki, pamiętaj, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na ich pielęgnację. Czy miejsce, które wydzieliłeś dla roślin, będzie dla nich odpowiednie? Jeśli tak, to udaj się do sklepu ogrodniczego lub zamówi je przez Internet. Potem wystarczy je tylko ustawić i cieszyć się pięknym widokiem oraz dekoracją wnętrza. Możesz także zdecydować się na oryginalne ogrody wertykalne, które przygotujemy specjalnie dla Ciebie!