fbpx

Rośliny na ścianie, czyli czy warto postawić na ogród wertykalny na zewnątrz?

Zieleń jest naszym naturalnym środowiskiem. Choć w ostatnich wiekach otoczyliśmy się głównie murami z betonu i kamienia, zielone dekoracje wciąż są w cenie, a ich obecność pomaga się nam zrelaksować. Rośliny zajmują więc miejsca na parapetach i kwietnikach, coraz częściej w naszych mieszkaniach stawiamy także na panele z mchu oraz rośliny na ścianie. Mogą się tam znajdować w przeróżnych formach. Do popularnych wyborów należy stabilizowany mech na ścianie w domu, czyli rośliny o zatrzymanych procesach życiowych, zachowujące jednak swój kształt i właściwości. Alternatywę stanowią ogrody wertykalne, czyli pionowe konstrukcje z żywych roślin. Czy jednak taki ogród na ścianie sprawdzi się także jako forma zewnętrznej dekoracji?

Ogród wertykalny na zewnątrz – wady i zalety

Ogród wertykalny w ogrodzie, czyli na zewnątrz domu, z pewnością jest trudniejszy w utrzymaniu niż podobna konstrukcja przeznaczona do mieszkań. O ile we wnętrzach możemy sobie pozwolić na gotowe schematy i po prostu ustawić je pod wybraną ścianą, o tyle w przypadku zewnętrznej instalacji zwykle trzeba odpowiednio zgrać je z układem przestrzennym, a czasem wykonać nową, indywidualną konstrukcję. Utrudnieniem z pewnością są także warunki klimatyczne panujące w Polsce. Rośliny, na które się zdecydujemy, muszą przetrwać zimę – a ta zawsze grozi potężnymi mrozami.

Zewnętrzne ogrody wertykalne, jako naturalne akcenty, potrafią być jednak niezwykłą ozdobą budynku. Zielone ściany sprawdzają się tam, gdzie mamy do dyspozycji mało przestrzeni, a chcemy wprowadzić do naszego otoczenia naturalną zieleń. Tworząc enklawy zieleni dbamy jednak nie tylko o wygląd naszego domu, ale także powietrze w miejscowości, w której mieszkamy. Im więcej roślin w naszej okolicy, tym łatwiej będzie nam radzić sobie ze spalinami i innymi zanieczyszczeniami. Czasami ogród wertykalny może być też łatwiejszy w utrzymaniu niż klasyczne, wolnostojące rośliny – specjalny system nawadniający pozwoli bowiem regularnie podlewać całą uprawę za jednym zamachem.

Rośliny na elewacji – jakie gatunki warto wybrać?

By zewnętrzna, roślinna instalacja okazała się sukcesem, trzeba wybrać do niej odpowiednie rośliny. Najłatwiej jest postawić na byliny, które będą rosły w jednym miejscu przez wiele lat. Jeśli zdecydujemy się na rośliny jednoroczne lub dwuletnie, damy sobie większą możliwość manewru i zmian dekoracji. Ale i ogród na ścianie będzie wymagać nieco więcej pracy.

Najważniejsze jest jednak to, by postawić na rośliny mrozoodporne. Najlepiej sprawdzają się gatunki płożące z bluszczem pospolitym i jego odmianami na czele. Niektórzy w ogrodach wertykalnych stawiają jednak także na wiciokrzewy czy róże pnące. Bardziej oryginalne instalacje można wzbogacić o begonie, fuksje, bratki bądź naturalnie rosnące w Polsce zioła.