fbpx

Stabilizacja mchu. Na czym polega ten proces?

Rośliny w pomieszczeniu to więcej świeżego powietrza, ale i szykowna ozdoba wnętrza. Nie zawsze jednak mamy wystarczająco dużo czasu, by zadbać o ich pielęgnację. Rozwiązaniem są rośliny stabilizowane. Jedną z najpopularniejszych jest mech chrobotek, który stanowi wyjątkową dekorację galerii handlowych, firmowych biur i prywatnych mieszkań.

Mech stabilizowany przetrwa w mieszkaniu przez kilka lat i nie ma właściwie żadnych wymagań – nie trzeba go nawet podlewać. Nic więc dziwnego, że niektórzy próbują przeprowadzić stabilizowanie mchu w domowych warunkach. Nie jest to jednak prosty zabieg.

Stabilizacja mchu. Czym wyróżnia się mech impregnowany?

Na początek ustalenia semantyczne. Obok określenia “mech stabilizowany” często można bowiem natknąć się na wspomniany powyżej mech impregnowany. Oba terminy opisują jednak roślinę w takim samym stanie, są wynikiem działania tego samego procesu.

Efektem zabiegów impregnowania jest roślina, która poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Stabilizacja mchu polega bowiem na pozbawieniu mchu wszystkich funkcji życiowych bez negatywnych skutków wizualnych. To stan podobny do hibernacji.

Stabilizowany mech w ramce czy na ścianie może przetrwać kilka, a czasem i kilkanaście lat. Zachowuje swój wygląd i strukturę, pozostaje przyjemny w dotyku, nie potrzebuje jednak żadnych wartości odżywczych – nawet wody i światła. Można go zamontować w zupełnie zaciemnionych pomieszczeniach bez okien. Potrzebuje tylko odpowiedniej wilgotności powietrza, by nie wyschnąć. Wystarczy mu jednak zawartość pary wodnej na poziomie optymalnym dla ludzi.

Mech stabilizowany nie rośnie, nie trzeba go przycinać. Właściwie jedyne zalecenie to unikanie montażu przy źródłach ciepła i w mocno nasłonecznionych miejscach.

Jak ustabilizować mech, czyli jak powstają zielone dekoracje?

Impregnacja mchu najlepiej wypada w pełni profesjonalnych warunkach. Odpowiednio przygotowane fragmenty mchu wkłada się do pojemników, w których odparowuje z nich woda. Następnie mech jest stabilizowany w specjalnym roztworze. Jego podstawą jest gliceryna, którą wzbogacają dodatkowe naturalne substancje. Dzięki temu stabilizowany mech jest w pełni bezpieczny dla człowieka.

Po stabilizacji mech zwykle jest poddawany barwieniu. Naturalnym kolorem chrobotka reniferowego, czyli najpopularniejszego gatunku, jest biel. Barwniki nadają mu żywej zieleni, ale dostępne są również mniej standardowe kolory. Po stabilizacji mech jest przechowywany w suszarniach.

Niektórzy próbują ustabilizować mech na własną rękę. Do tego potrzebny jest roztwór  gliceryny z wodą i kwaskiem cytrynowym w odpowiednich proporcjach. Trudno jednak dokładnie określić, jak długo mech musi w nim przebywać – to okres od kilku do kilkunastu dni – dlatego takie próby często kończą się fiaskiem. Mech w domu lepiej więc sprowadzać ze sprawdzonych źródeł.