fbpx

Styl industrialny w domu i rośliny – czy takie połączenie może się udać?

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz często wzajemnie się wykluczają. Szukając inspiracji każdy jest zatem w stanie znaleźć coś dla siebie – coś, co uzewnętrznia nuty, które grają w duszy gospodarza. Jednym ze szczególnie wyrazistych kompozycji jest styl industrialny. Sypialnia czy salon utrzymane w takim klimacie stanowią wnętrze, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Nawet w tak z pozoru surowym i specyficznym stylu można znaleźć miejsce na rośliny. Jak tego dokonać? Podpowiadamy!

Styl industrialny w domu i jego wyróżniki

Styl industrialny opiera się na stylizowaniu wnętrz na wzór pomieszczeń przemysłowych z minionej epoki, przede wszystkim starych fabryk. Wszelkie meble i dekoracje ustępują w nim pola przestrzeni – tylko gdy jest jej odpowiednio dużo, uda się stworzyć prawdziwie industrialne wnętrze. Takiemu wrażeniu będzie pomagać kolor: przede wszystkim biel, beż i szarość, a także brąz.

O czym jeszcze pamiętać, tworząc wnętrza industrialne? Inspiracje fabrykami oznaczają obecność betonu. To on nadaje pomieszczeniom charakterystycznej surowości. Warto postawić również na elementy z drewna oraz metalu. Najlepiej, by wyglądały jak najbardziej autentycznie. Świetnie sprawdzą się na przykład drewniane palety czy krzesła z giętej stali. Całość dopełnia oświetlenie. W pomieszczeniach z industrialną duszą królują wiszące lampy. Mogą być nimi niczym nieosłonięte żarówki, ale świetnie pasują tu także druciane klosze.

Styl industrialny – z czym łączyć? Z roślinami!

Jak w takim surowym otoczeniu znaleźć miejsce dla roślin? Właśnie dlatego, że z pozoru są jego zaprzeczeniem, będą stanowić ważny punkt aranżacyjny, odciążający nieco całą kompozycję. Rośliny w industrialnym pomieszczeniu to kroczek w kierunku wnętrza w stylu eklektycznym, który może mieć jednak zbawienny wpływ na całą aranżację.

Jak więc ożywić styl industrialny? Dodatki o wypróbowanej renomie to rośliny doniczkowe. W tym przypadku warto jednak sięgnąć po największy kaliber i zdecydować się na naprawdę duże rośliny: okazałe draceny, fikusy czy palmy. Małe rośliny zginą w surowym wnętrzu, duże staną się jego ważnym elementem. Obszerne donice, najlepiej na podwyższeniu – fabryczny styl będzie stanowić dla znajdujących się w nich roślin znakomite tło.

Industrialne wnętrza czasami odpychają. By je nieco ocieplić, warto znaleźć w takim pomieszczeniu kącik, w którym umieścimy mech stabilizowany. Najlepiej sięgnąć po barwiony na ciemną zieleń chrobotek reniferowy. Taki odcień będzie świetnie komponować się z bielą czy szarością. Mech na ściany nie musi być przy tym zwykłym wyścieleniem powierzchni. Najlepiej sprawdzą się geometryczne kształty, które będą nawiązywać formą do elementów wykonanych z metalu. Nawet w najbardziej surowym wnętrzu przyda się miejsce, w którym będzie można dać relaks oczom i umysłowi.