fbpx

Chrobotek reniferowy – dlaczego warto zaprosić go do swojego mieszkania?

Szukając nowych rozwiązań aranżacyjnych w domu czy mieszkaniu, coraz częściej spoglądamy na zieleń. We wnętrzu ozdobionym elementami tej barwy łatwiej wprowadzić spokój i harmonię, a także zdystansować się od codziennej gonitwy. Jednym z najciekawszych sposobów wprowadzenia zieleni do wnętrza jest mech stabilizowany. To wyjątkowa ozdoba, która zachowuje naturalny wygląd, niemal nie potrzebując pielęgnacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest chrobotek reniferowy. Dlaczego warto postawić akurat na taką opcję?

Chrobotek reniferowy – czym właściwie jest?

Na początek paradoks. Zastanawiając się, jaki mech na ścianę wybrać, najczęściej decydujemy się na porost. Właśnie do tej rodziny organizmów jest bowiem zaliczany chrobotek reniferowy, mimo że jako żywo przypomina nam mchy znane choćby z polskich lasów. Zresztą można go w nich spotkać, porasta także inne lasy półkuli północnej. Ten wykorzystywany do tworzenia dekoracji jest zbierany w Skandynawii. Naturalnym jego kolorem jest biel, ale dzięki bezpiecznym dla zdrowia barwnikom można mu nadać dowolną barwę – największym powodzeniem cieszą się zielone dekoracje. Są wykonywane z mchu stabilizowanego, czyli chrobotka, który dzięki specjalnej substancji został “zahibernowany” i wygląda jak żywy.

Zalety mchu stabilizowanego. Dlaczego chrobotek reniferowy sprawdzi się w domu?

Największym atutem chrobotka jest nieszablonowy wygląd. Wykonane z niego dekoracje przyciągają wzrok i świadczą o wyszukanym smaku gospodarza. Mimo że ich popularność rośnie, zielone wnętrza z mchem stabilizowanym w roli głównej wciąż są oryginalnym i wyjątkowym rozwiązaniem, często służą też jako dekoracje firmowe.

Chrobotek reniferowy w domu to także dekoracja niezwykle uniwersalna. Dzieje się tak dlatego, że z powodzeniem można umieścić ją tam, gdzie naturalne rośliny szybko więdną – na przykład w pomieszczeniach bez dostępu światła. Dzięki substancjom stabilizującym radzi sobie nawet w takich warunkach. Tutaj dochodzi kolejna zaleta, jaką może się pochwalić chrobotek reniferowy: pielęgnacja takich dekoracji w zasadzie nie jest potrzebna. Mech nie wymaga wody ani przycinania, nawet kurz będzie rzadko na nim osiadać.

Mech w salonie czy kuchni będzie również naturalnym higrometrem. Chrobotek najlepiej bowiem czuje się przy wilgotności idealnej dla człowieka. Jeśli jej poziom w mieszkaniu spadnie, mech zacznie twardnieć i się wysuszać. Będzie więc sygnalizować, że czas zadbać o nawilżenie. Co ważne, taki stwardniały mech wróci z czasem do swoich pierwotnych, miękkich parametrów.

Dzięki wyłożeniu ścian chrobotkiem można także skutecznie wyciszyć pomieszczenie. Dekoracje z mchu wygłuszają bowiem hałas. W domach przy ruchliwych ulicach będzie to więc świetne połączenie walorów estetycznych i praktycznych. Warto podkreślić, że mech stabilizowany jest przy tym zupełnie bezpieczny dla zdrowia i nie stanowi przyjaznego środowiska dla owadów czy pająków. Po zamontowaniu dekoracji nie trzeba więc obawiać się inwazji insektów w mieszkaniu.

Chrobotek jest też w pełni bezpieczny dla zwierząt. Szukasz innych podobnych roślin do mieszkania? Znajdziesz je w kolejnym artykule: https://www.mossdecor.pl/na-jakie-rosliny-do-domu-ze-zwierzetami-warto-postawic/