fbpx

W ramce czy za szybą? Jak wkomponować w mieszkaniu obrazy z mchu

Każde mieszkanie może być wyjątkowe. Wystarczy urządzić je w przemyślany sposób i pomysłowo udekorować. Do tego ostatniego celu świetnie nadają się między innymi obrazy. Nie muszą to być jednak wcale reprodukcje klasycznych dzieł Rembrandta czy van Gogha ani będące synonimem kiczu “jelenie na rykowisku”. Na rynku dekoracyjnym znajdziemy kilka ciekawych alternatyw. Jedną z nich są obrazy z mchu stabilizowanego. Co to takiego? Jak wkomponować je w mieszkaniu? Podpowiadamy!

Obraz z mchu – czym się charakteryzuje?

Obrazami z mchu nazywamy dekoracje wykonane z mchu stabilizowanego, stanowiące zamkniętą kompozycję. Mogą być wykonywane z różnych rodzajów mchu – od chrobotka reniferowego po mchy leśne. Takie rośliny są zwykle sprowadzane ze Skandynawii oraz krajów Europy Zachodniej. Mogą być barwione w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo stworzyć z nich nieszablonową dekorację.

Co ważne, nie trzeba się martwić pielęgnacją mchu. Substancja stabilizująca zatrzymuje bowiem jego czynności życiowe. Obrazów z mchu nie trzeba przycinać ani podlewać, nie potrzebują również światła, nie przyciągają kurzu. Należy jedynie uważać, by nie wieszać ich bezpośrednio przy źródle ciepła, na przykład grzejniku – wówczas mogą bowiem usychać i zacząć się kruszyć.

Gdzie można zamówić obraz z mchu? Sklep z dekoracjami raczej nie będzie w stanie spełnić takich wymagań. Trzeba skontaktować się z firmą, która zajmuje się dystrybucją mchu stabilizowanego. Specjaliści są w stanie skomponować z niego prawdziwe dzieła sztuki, które nadają się zarówno do mieszkania, jak i jako dekoracje do gabinetu firmowego.

Gdzie umieścić obraz z mchu?

Obrazy z mchu mogą przybierać różne formy. Najbardziej klasyczne będą oczywiście takie dekoracje ujęte w tradycyjne, drewniane ramy. Kompozycję z mchu można jednak także zainstalować bezpośrednio na ścianie bądź umieścić za szybą. To ostatnie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Obrazy z mchu są jednak bardzo uniwersalną dekoracją. Takie kompozycje – zwłaszcza, jeśli postawimy na zieleń – bardzo dobrze współgrają również ze ścianami wykończonymi naturalnymi materiałami. Warto więc umieścić je w pobliżu kamienia czy drewna, gdzie pozwolą w pełni poczuć siłę natury.

Wybierając miejsce dla obrazu z mchu, warto wziąć pod uwagę proporcje i wielkość kompozycji, a także samego wnętrza. Jeżeli stawiamy na duży rozmiar, raczej nie powinniśmy umieszczać takiego obrazu w niewielkich pomieszczeniach. Wówczas lepiej postawić w nich na klasyczną ścianę z mchu. Jeśli natomiast zakupiliśmy szeroki obraz, unikajmy też pomieszczeń z niskim sufitem. W przeciwnym razie optycznie dodatkowo “obniżymy” pokój.

Bez względu na ostateczne usytuowanie obrazu, warto zadbać, by był dobrze oświetlony. W końcu ma dekorować Twoje mieszkanie, powinien być zatem dobrze widoczny. Mech świetnie wygląda w otoczeniu niewielkich lampek, warto przygotować mu specjalne podświetlenie. Na obraz można też skierować lampę punktową – w ten sposób uczynimy z niego główny element dekoracyjny mieszkania.

A może mech w kuchni? W kolejnym artykule więcej inspiracji: Naturalne materiały w wystroju kuchni – musisz je poznać!